Hosszú huzavona után hétfőn szavazta meg a magyar országgyűlés a Svédország NATO-csatlakozását lehetővé tévő törvényjavaslatot. Ugyan az ügyben a magyar kormány igencsak érdekes fordulatokat hajtott végre, és többször is önellentmondásba keveredtek a kormány és a kormánypártok képviselői, egyvalakinek sikerült elkerülnie, hogy 180 fokos fordulatot kelljen végrehajtania.
Kövér László házelnök még január végén beszélt arról, hogy ő személy szerint nem támogatja a svédek felvételét a szövetségbe. Igen ám, de parlamenti képviselőként rá is az a feladat várt, hogy miután a Fidesz és KDNP-frakciók hirtelen, nyilván teljesen függetlenül a kormány a háttérben folytatott alkudozásaitól, "meggondolta magukat", szavazzon a törvényjavaslatról, házelnökként pedig aláírja azt.
Azonban Novák Katalin köztársasági elnök lemondása miatt ideiglenesen Kövér László látta el a köztársasági elnöki jogkört - ez viszont azzal járt, hogy ebben az időszakban a házelnök nem gyakorolhatta képviselői jogait. Ez az állapot állt fenn február 26-án, a szavazás hétfői napján is, így Kövér Lászlónak sem házelnökként, sem képviselőként nem kellett részt vennie a procedúrában. Helyette Lezsák Sándor, a házelnöki tisztséget ideiglenesen átvevő képviselő írta aztán alá a szavazás jegyzőkönyvét.
Igen ám, de ez az átmeneti helyzet cserébe azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy Kövér Lászlónak ideiglenes köztársasági elnökként kellett volna ellenjegyeznie a jogszabályt. Csakhogy hétfőn egyben Novák Katalin utódjáról döntött a parlament, Sulyok Tamás pedig március 5-én lép majd hivatalba. Így már csak egy buktatót kellett elkerülnie Kövér Lászlónak: ha rögtön, február 26-án vagy 27-én felterjesztik az államfőnek a törvényt jóváhagyásra, akkor még Sulyok Tamás hivatalba lépése előtt lejárt volna az aláírásra szabott ötnapos határidő.
Hogy, hogy nem, a törvényt csak szombaton, március 2-án terjesztette fel államfői jóváhagyásra az Országgyűlés, így az ötnapos határidő végén már Sulyok Tamás ellenjegyezheti azt.
Természetesen elképzelhető, hogy csupán a véletlenek furcsa összjátéka áll az események ilyen alakulása mögött, az viszont tény, hogy Kövér Lászlónak sikerült az a bravúr, hogy az ország harmadik közjogi méltóságaként semmilyen hivatalos szerepet ne vállaljon a svéd NATO-csatlakozás jóváhagyásában.