5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Főszerkesztői jegyzet arról, hogy csak most, három hónappal a történés után derült fény arra, a kormány suttyomban felvett 1 milliárd euró értékben hitelt szövetségesétől, a Kínai Népköztársaságtól. Ezek jutottak eszembe a hét eseményeiről.

Általában óriási csinnadrattával szokta a közvélemény tudomására hozni az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), ha az ország finanszírozásának biztosítása érdekében devizakötvényt bocsát ki vagy devizahitelt vesz fel. Volt, hogy még sajtótájékoztatót is szerveztek e jeles esemény alkalmából. De ha nem is trombitálták össze az újságírókat, sajtóközleményt mindig kiadott az ÁKK, amit aztán a kormány is kitett a honlapjára. Már másnap.

Ahogy tették azt legutóbb, idén január 19-én. Akkor azt kürtölték világgá, hogy előző nap (!), azaz január 18-án került sor Magyarország harmadik euróalapú zöldkötvényének kibocsátására, 1,5 milliárd euró összértékben. Még azt is az orrunkra kötötték, hogy a hitelviszonyt megtestesítő papírokat öt és fél év múlva kell majd visszafizetnünk, 4 százalékos fix kamattal. És elbüszkélkedtek azzal, hogy a magyar eurós zöld kötvények iránt közel négyszeres volt a befektetői érdeklődés – vagyis akár csaknem 6 milliárd eurót is be tudott volna vonni az ÁKK –, kiemelve, hogy ez azért figyelemreméltó, mert januárban igen nagy volt a kínálat, azokban a napokban rekordösszegben kerültek piacra Európában kötvények.

Azóta nem jelent meg ilyen közlemény. Amiből logikusan arra következtethettünk, hogy nem történt újabb kötvénykibocsátás vagy hitelfelvétel.

Rosszul tettük. A héten ugyanis kiderült, mégis volt egy újabb akció. Méghozzá nem tegnap, nem a múlt héten, még csak nem is a múlt hónapban. Hanem április 19-én, vagyis több mint három hónappal korábban. A felvett devizahitel nem kicsi, 1 milliárd euró.

Akkor miért nem parádéztak ezzel Orbán Viktorék, ahogy tették azt három hónappal korábban a zöldkötvényekkel? Csak ők tudják. Én csak feltételezem, hogy azért, mert nem akarták nagydobra verni, ki a hitelező. Az ugyanis nem más, mint a Kínai Népköztársaság.

De akkor mi a probléma? – értetlenkedhet, aki az utóbbi évek híreit figyelte. A keleti nyitást, a kínai akkumulátorgyárak itteni létesülését, a magyar miniszterelnök egyre szorosabbra fűződő, már-már barátiként minősíthető kapcsolatát Hszi Csin-pinggel. Amiből egyenesen következett, hogy Orbán a „békemissziója” során előrevette a kínai pártelnököt (csak a háborúzó felek vezetőihez, Zelenszkijhez és Putyinhoz ment előbb).

Egészen eddig a sikerpropagandára mindig is hajlamos Nagy Márton is mélyen hallgatott. Igaz, ő tavaly már megpendítette, hogy az se baj, ha nem jönnek az EU-tól a Magyarországot megillető pénzek. De akkor még azt mondta, a befagyasztott forrásokat majd a működő tőke válthatja ki. Amely kijelentést aztán a közgazdászok ízekre szedtek, köztük lapunk állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, mondván, almát a körtével nem lehet összehasonlítani

Több mint három hónapig sikerült titokban tartani a kínai devizahitel-felvétel tényét
Több mint három hónapig sikerült titokban tartani a kínai devizahitel-felvétel tényét
Fotó: Depositphotos

 

A devizahitel kétségtelenül az uniós forrásokkkal esik egy kategóriába. Az pedig, hogy azt a kínaiaktól vették fel Orbánék, ugyancsak nem meglepetés a tájékozottabb hírolvasók számára, kollégáimmal együtt már több cikkben is felvetettük - én például itt -, hogy a hibás gazdaságpolitikája miatt forrásbevonási kényszerbe került kormány számára kézenfekvő, ha Kínához fordul.

Ám azt is minden egyes alkalommal felvetettük, hogy nem mindegy, milyen áron. Hiszen az elvakult Fidesz-hívők számára elrettentőek lehetnek, hogy az EU jogállamisági feltételekhez köti a támogatást és a hitelnyújtást, de dőreség lenne azt hinni, hogy Kína Orbán, Nagy vagy Szijjártó Péter két szép szeméért hajlandó finanszírozni minket. Bizonyára az ázsiaiak is kemény feltételeket támasztanak, s nem feltétlenül csak gazdaságiakat.

Csakhogy még ez utóbbiról sincs fogalmunk. Az ominózus, jól elrejtett ÁKK-adatok között az összeg mellett csak az szerepel, hogy a devizahitelt három év alatt, 2027 áprilisáig kell visszafizetni, és még az is, hogy a kamatozás változó, de hogy mi az induló érték és hogy az mikor, mihez képest módosul, már titok. Ez az információ a pénteki Kormányinfón is rejtve maradt, az erre vonatkozó kérdést Gulyás Gergely továbbpasszolta a Pénzügyminisztériumnak.

Ám a tárca vezetője, Varga Mihály sem mondott semmit az általános "a piaci feltételeknél kedvezőbb árazásban állapodtunk meg" formulánál, meg nem jelölve, melyik piac is a viszonyítási alap. S a kamat mértékét nemzetgazdaságiminiszter-társa, Nagy sem árulta el. Mindketten csak megismételték, amit már eddig is tudtunk. Nevezetesen, hogy a kínai devizahitel infrastrukturális és energetikai fejlesztésekre megy el, amit ugye a már említett előzmények ismeretében nem volt nehéz kitalálni.

Megy tehát a szokásos ködösítés. Ami láttán az emberben óhatatlanul felmerül: miről nem tudunk még?

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatják.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!