Mészáros Lőrinc felcsúti üzletember tavaly decemberben lett tulajdonos a Fájdalom-ambulancia Kft.-ben és a Gyógyító Magyarok Kft.-ben is. Ezzel pedig a sikeres vállalkozó az építőipar, a mezőgazdaság, a sport, a bankvilág és a média után szép csendben megérkezett a magánegészségügybe is. Az eddigi tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy ahova Mészáros Lőrinc megérkezik, ott előbb-utóbb megkerülhetetlen szereplővé válik.
A kérdés persze az időzítés. Miért éppen most látott fantáziát abban, hogy két, viszonylag ismeretlen egészségügyi cégben is tulajdonos legyen? A magánegészségügy ugyanis évek óta dübörög Magyarországon, már szinte minden sarkon van egy kisebb-nagyobb magánegészségügyi centrum, ahol a páciensek 15-25 ezer forintos átlagáron megvizsgáltathatják a lúdtalpukat vagy a fájós derekukat. Nem véletlen, hogy az ismertebb magyar milliárdosok közül például Csányi Sándor vagy Wáberer György már úgy döntött, hogy megéri nagyobb összegeket is befektetni az ágazatba. Mészáros Lőrinc eddig erről nem tudott?
Az is érdekes, hogy miért két kis cégben szerzett magának részesedést, hiszen a kimutatások szerint annyi megtakarított pénze van, amiből fél Budapestet megvehetné, és akkora szuperkórházat építhetne, ahol a fél országot gyógyítani lehetne. De persze lehet, hogy nem kell sokat várni egy ilyen bejelentésre. A körülmények ugyanis akár ideálisak is lehetnek arra, hogy valaki nagyot lépjen a magánegészségügyben.
Egyrészt a koronavírus-járvány miatt a kórházi várólisták még hosszabbak lettek, a betegeknek hónapokat kell várniuk a műtétekre, vizsgálatokra, így ügyfélből aligha lenne hiány. Másrészt pedig Orbán Viktor tavaly októberben jelentette be, hogy átalakítják az egészségügyet, a reform része pedig, hogy az orvosok, nővérek számára megnehezítik a másodállást, nincs hálapénz és katonákhoz hasonlóan vezényelhetőek lesznek az egészségügyi dolgozók. Március 1-jétől lép életbe az egészségügyi szolgálati jogviszony, az új munkaszerződéseket pedig február 28-ig kell aláírni. Elképzelhető, hogy sokan nem írják alá, így pedig a magánszektornak könnyebb lesz munkaerőt találnia.
Ha nem is ennyire nagyszabásúak egyelőre Mészáros Lőrinc tervei, megjelenése mindenképpen egy jel, hogy a NER oligarcháit érdekli az egészségügy. Először csak a felcsúti üzletember érkezett meg a területre, de jó esély van arra, hogy a csatolt részei is hamarosan befutnak.
Ez pedig már jól illeszkedne az eddigi trendekhez. Már ma is kis túlzással igaz, hogy ha szobát foglalsz egy jobb szállodában, akkor a NER-nél foglalsz szobát, ha iszol egy pohár bort, akkor az ő borukat iszod, ha rágyújtasz egy cigire, akkor az ő cigijüket szívod, ha kimész egy focimeccsre, az ő focistáikat nézed, ha beteszed a pénzed a bankba, akkor náluk tartod a pénzed, ha eszel egy hamburgert, akkor ők is etetnek téged.
A Fájdalom-ambulancia szakterülete a mozgásszervi sérülések kezelése, így például hát-, térd-, derék-, és gerincfájdalom kezelése, rehabilitációja és a mozgató-rendszer állapotának felmérése. Tehát a jövőben ha fáj a hátad, akkor már a NER fogja megvizsgálni. De erről nem feltétlenül fog tudni a beteg. A magáncentrumok kirakatában ugyanis jó nevű orvosok fognak rájuk mosolyogni, akik szakmai hitelükkel a hátuk mögött ígérnek gyógyulást. És érthető okból ez a legfontosabb, keveseket fog érdekelni, hogy a pénztárnál végül kinek fizetnek, ha már nem fáj a hátuk.
Ilyen szempontból nyilván nem lehet összevetni valamelyik hotel vagy focicsapat NER-es felvásárlását egy egészségügyi befektetéssel. Mert abban nincs semmi truváj, hogy x kormányközeli vállalkozó Siófoktól Keszthelyig megszerzi az összes szállodát. A gyógyítás viszont az egyik legnemesebb foglalkozás. Ki merné azt feltételezni egy NER-lovagról, hogy a betegnek csak a pénztárcája érdekli? Hiszen a gyógyítás szent dolog, az egészség nem üzlet, csak segíteni akarnak az embereken. Nyilván én is azt mondanám, hogy Mészáros Lőrinc inkább az egészségügybe fektesse be az állami közbeszerzésekből szerzett milliárdjait, mint vegyen még száz hotelt és 10-20 focicsapatot.
A lényegen ugyanakkor ez sem sokat változtat. Lassan nem tudod úgy elkölteni a pénzed, hogy ne őket gazdagítsd. Lehet, hogy jövőre már nem ők lesznek kormányon, de a pénz biztosan náluk marad. Ha pedig ettől valakinek megfájdulna a feje, az nyugodtan menjen el orvoshoz, még választhat is az állami vagy a magán között. Nem tudom, melyik a jobb választás.