4p

A fizetések általában évente egyszer, a megélhetési költségek folyamatosan emelkednek. Azaz az életszínvonal állítólagos emelkedéséből a bérből és fizetésből élők semmit nem érzékelnek. Jegyzet.

Továbbra is óriási kérdés, hogy miként lesznek képesek a családok (vagy közgazdasági szakkifejezéssel: háztartások) kikecmeregni a recesszió és a vágtató infláció okozta egzisztenciális válságból. Hiába a Rogán Antal irányította kormányzati sikerpropaganda, naponta elhangozhat, hogy mekkora mértékben nőtt a fizetések reálértéke, sajnos azt még nagy jóindulattal is talán csak a jelenlegi életszínvonal megtartásának lehet nevezni.

Az nem újdonság, hogy az elmúlt pár évben az elszállt árak miatt a háztartások kénytelenek voltak legalább hozzányúlni, ha nem szinte teljesen felélni a megtakarításaikat. Ilyenkor azért a „több nap, mint kolbász” elve alapján – többek közt bebiztosítandó magukat egy hasonló helyzet esetére – a háztartások ismét elkezdenek takarékoskodni, azaz nem pattan vissza a fogyasztás a válság előtti szintre. A megtakarítások újbóli felhalmozása azonban nem olyan sebességű, mint korábban, hiszen a megemelkedett árak nem csökkentek, sőt!

Megtakarításainkkal felkészülünk egy, az előzőhöz hasonló válsághelyzetre is
Megtakarításainkkal felkészülünk egy, az előzőhöz hasonló válsághelyzetre is
Fotó: Depositphotos

A jegybank hónapról hónapra felhívja a figyelmet arra, hogy az infláció szerkezete átalakult, és most már a korábbinál jóval nagyobb súllyal esik latba a szolgáltatások áremelkedése. Az úgynevezett visszatekintő árazás, azaz hogy a szolgáltatók az előző évi pénzromlás mértékéhez kötött áremelést a következő év elején érvényesítik, azt jelenti, hogy a tavalyi, 17,6 százalékos inflációnak még idén is van árfelhajtó hatása. És bizony mindnyájan tapasztaltuk, hogy lakásunk, autónk biztosítója, telekommunikációs szolgáltatónk vagy épp számlavezető bankunk két számjegyű mértékkel emelte meg a díjait.

Öröm volt az ürömben az élelmiszerárak viszonylagos árstabilitása, melyet a 2023. februári csúcs után tapasztaltunk. Ez – hangsúlyozzuk – az árak változatlanságát jelenti, ami azt jelenti, hogy egy-egy akciónak köszönhetően akár olcsóbban is meg lehetett venni egyes termékeket, de általános árcsökkenésről nem beszélhetünk. Ezt láttuk a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Privátbankár Árkosár-felméréseiben, a Privátbankár Diszkont Árkosár-felméréseiben, valamint lapunk havonta megjelent Mfor Nyugdíjas Árkosár-felméréseiben is.

Ennek azonban vége, legfrissebb felméréseink szerint a Privátbankár Árkosár értéke története második legmagasabb összegét mutatja, míg az Mfor Nyugdíjas Árkosár értéke immár harmadik hónapja folyamatosan, havi 600-800 forinttal emelkedik.

A megélhetési költségek tehát év közben is emelkednek, míg a fizetések esetében ezt nem lehet elmondani. Az ugyan igaz, hogy a keresetek az előző év azonos hónapjához képest tizenvalahány százalékkal magasabbak, ám ez zömmel annak köszönhető, hogy év elején (vagy épp a tavaly december 1-jei minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés miatt már 2023 végén) a vállalkozások megemelték a fizetéseket – ez ugyebár a sokat emlegetett bázishatás –, kisebb részben pedig annak, hogy a feszes munkaerőpiaci helyzet miatt a kilépő munkavállaló helyére a cégek csak magasabb bérért találnak új munkatársat.

A vállalkozások pedig tömeges fizetésemelést nem tudnak év közben adni, őket is kötik az adott évre vonatkozó vállalati büdzsék, valamint a kormányzati megszorítások. Gondoljunk például arra, hogy a bankok az 50 százalékkal megemelt tranzakciós illetéket korlátozás nélkül átháríthatják vállalati ügyfeleikre. És arról még nem ejtettünk szót, hogy a vállalkozások ezt a megemelt költséget kisebb-nagyobb mértékben tovább fogják terhelni vevőikre termékeik, szolgáltatásaik árában.

A rogáni sikerpropagandát tehát illene visszafogni, mert bár tömeges nyomorgásról szerencsére nem beszélhetünk, a megélhetési nehézségek nem enyhülnek, sőt!

De legalább nem műtik át az óvodásokat algériai bokszolóvá!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!