Sunar Pichai, a Google vezérigazgatója a napokban újabb jelzést adott azzal kapcsolatban, hogy vállalata esetleg nukleáris energiával termelt árammal próbálhatja csillapítani mesterséges intelligencia (MI) kimeríthetetlen energiaéhségét. Az MI-t használó adatközpontok váratlanul nagy energiaigényükkel falhoz állították a technológiai cégeket, amelyek éles versenyt vívnak egymással a mesterséges intelligencia minél kiterjedtebb alkalmazásában. Pichai arról lamentált, hogy olyan energiaforrásokat keresnek, amelyek nem csupán kiszolgálják az óriási igényeket, de ezzel egyidejűleg használatuk nettó nulla szén-dioxid-kibocsátással jár.
A Google azt vállalta, hogy tevékenysége 2030-ban összességében már nem fogja szén-dioxid kibocsátásával terhelni a Föld légkörét. A cégvezető szerint ez egy nagyon ambiciózus vállalás, és azon vannak, hogy minden nehézség ellenére elérjék ezt a célt – írja a Business Insider a Google terveiről.
Az MI felhasználásának bővítése a nagy energiaigény miatt megnehezítette a dolgukat.
Jelenleg további napenergia-befektetési lehetőségek után néznek és vizsgálják az olyan új technológiákat, mint a moduláris felépíthető kis nukleáris reaktorok alkalmazása.
Pinchai ezzel együtt tartózkodott attól, hogy konkrét információkat adjon. Nem árulta el, hogy a Google pontosan miként képzeli a nukleáris energiával termelt áram felhasználását adatközpontjai ellátásában.
Ugyanakkor nem ez az első eset, hogy a Google valamelyik vezetője erre a lehetőségre céloz. Egy blogposztban már 2023-ban jelezték, hogy elemzik a zöldenergia különböző formáinak felhasználását, amibe vélhetően beleértik a nukleáris energiát is. A Google nem az egyetlen technológiai vállalat, amely kacérkodik az atomenergiával. A Financial Times értesülése szerint az Amazon 650 millió dollár értékű megállapodást között márciusban a Susquehanna atomerőművel az áramvásárlásról. A Microsoft is ezen az úton halad a szabadeuropa.hu összeállítása szerint, ám a cikkből kiderül, hogy egy régi atomerőművet nem olyan egyszerű hirtelen bekapcsolni.