2p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A technológiai vállalatok mintha kétségbeesetten keresnék a megoldást arra a váratlan problémára, hogy a mesterséges intelligencia áramfogyasztása a következő években óriásira nőhet.

Sunar Pichai, a Google vezérigazgatója a napokban újabb jelzést adott azzal kapcsolatban, hogy vállalata esetleg nukleáris energiával termelt árammal próbálhatja csillapítani mesterséges intelligencia (MI) kimeríthetetlen energiaéhségét. Az MI-t használó adatközpontok váratlanul nagy energiaigényükkel falhoz állították a technológiai cégeket, amelyek éles versenyt vívnak egymással a mesterséges intelligencia minél kiterjedtebb alkalmazásában. Pichai arról lamentált, hogy olyan energiaforrásokat keresnek, amelyek nem csupán kiszolgálják az óriási igényeket, de ezzel egyidejűleg használatuk nettó nulla szén-dioxid-kibocsátással jár.

A Google azt vállalta, hogy tevékenysége 2030-ban összességében már nem fogja szén-dioxid kibocsátásával terhelni a Föld légkörét. A cégvezető szerint ez egy nagyon ambiciózus vállalás, és azon vannak, hogy minden nehézség ellenére elérjék ezt a célt – írja a Business Insider a Google terveiről. 

Rengeteget eszik az MI
Rengeteget eszik az MI
Fotó: Google


Az MI felhasználásának bővítése a nagy energiaigény miatt megnehezítette a dolgukat.

Jelenleg további napenergia-befektetési lehetőségek után néznek és vizsgálják az olyan új technológiákat, mint a moduláris felépíthető kis nukleáris reaktorok alkalmazása.

Pinchai ezzel együtt tartózkodott attól, hogy konkrét információkat adjon. Nem árulta el, hogy a Google pontosan miként képzeli a nukleáris energiával termelt áram felhasználását adatközpontjai ellátásában.

Ugyanakkor nem ez az első eset, hogy a Google valamelyik vezetője erre a lehetőségre céloz. Egy blogposztban már 2023-ban jelezték, hogy elemzik a zöldenergia különböző formáinak felhasználását, amibe vélhetően beleértik a nukleáris energiát is. A Google nem az egyetlen technológiai vállalat, amely kacérkodik az atomenergiával. A Financial Times értesülése szerint az Amazon 650 millió dollár értékű megállapodást között márciusban a Susquehanna atomerőművel az áramvásárlásról. A Microsoft is ezen az úton halad a szabadeuropa.hu összeállítása szerint, ám a cikkből kiderül, hogy egy régi atomerőművet nem olyan egyszerű hirtelen bekapcsolni. 

 


 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!