4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit akarnak a lámpáktól a rovarok? Erre a kérdésre sem tudott még megnyugtató választ adni a tudomány. Most egy új tanulmány tett erre kísérletet.

Végre itt a tavasz, sőt igazából már a nyár is, nincs is jobb ilyenkor, mint este kiülni a teraszra, belekortyolni egy pohár borba vagy sörbe, hátradőlni és élvezni a kellemesen lágy… és akkor kopp, jobb esetben a lámpabúrán, rosszabb esetben az arcunkon koppan az első rovar, amit a lámpafény vonzott oda. Ha vállaljuk a sötétet, akkor pedig a teraszajtó nyitásakor repül be néhány hívatlan látogató a szobába, amelyeket aztán hajkurászhatunk a lámpa körül.

Mindenkinek ismerős lehet a kép, de miért csinálják ezt a rovarok? Most talán kezdjük érteni. Fotó: Depositphotos
Mindenkinek ismerős lehet a kép, de miért csinálják ezt a rovarok? Most talán kezdjük érteni. Fotó: Depositphotos

De miért? Miért csinálják ezt ezek a szerencsétlen állatok, megkeserítve a maguk és a mi életünket is? A közszájon forgó magyarázat valami olyasmi, hogy a rovarok a lámpákat valamelyik égitestnek nézik, és ez összezavarja a tájékozódási képességeiket. Egy másik magyarázat szerint a lámpák fényét a rovarok a sűrű növényzeten átszűrődő napfénnyel tévesztik össze, és azért repülnek felé, hogy kijussanak a „növények” közül, nyílt területre.

A hátuk közepére kívánják a fényt

A valóság azonban az, hogy eddig még igazából nem volt az entomológusoknak kielégítő válaszuk erre az entomológusoknak (a rovarokat kutató tudósoknak). Egy új tanulmány azonban részben fényt vethet a rovarok és a lámpafény túlságosan bensőséges kapcsolatának okaira. Az Imperial College London Samuel Fabian és a Florida International University Yash Sondhi vezette csapata kutatásukban sokszoros lassításban figyelték meg, ahogy különböző rovarok villanykörték körül mozognak, egyes állatokra pedig aprócska érzékelőket is elhelyeztek, amelyek segítettek követni mozgásukat.

A laboratóriumi és természetes körülmények között felvett anyagokból az derült ki, hogy az állatok minden esetben a hátukat igyekeznek a fényforrás felé tartani, és ez a fényforrás helyzetétől függően körkörös mozgásban, hirtelen felfele vagy lefele mozgásban nyilvánul meg.

Rovarok néhány jellemző röppályája lefilmezve és sematikusan ábrázolva. Igyekeznek a hátukat mutatni a fénynek? Forrás: Biorxiv
Rovarok néhány jellemző röppályája lefilmezve és sematikusan ábrázolva. Igyekeznek a hátukat mutatni a fénynek? Forrás: Biorxiv

Az entomológusok korábban is tudták, hogy a rovarok nappal a fény irányának segítségével pozícionálják magukat a levegőben, hátukat a fény irányába fordítva tartják magukat szintben repülés közben. Ezt az ösztönt zavarhatják össze a túl közeli, esetleg vízszintesen felszerelt, illetve a földön elhelyezett fényforrások. A felvételek elemzése azt mutatta, hogy a rovarok az éjszakai fényforrások közelében mutatott, véletlenszerűnek tűnő, furcsa mozgása magyarázható azzal, hogy repülés közben igyekeznek mindig a hátukat tartani a fény felé, ami időnként váratlan forgásokban, irányváltásokban mutatkozik meg.

„Ez a legjobb érvelés eddig e viselkedés megmagyarázására”

- mondja Tyson Hedrick, a rovarok repülésének szakértője a North Carolina-i Egyetemen, aki korábban maga is a tájékozódási képesség megzavarásáról szóló elmélet híve volt.

A levilágítás a megoldás?

Az ilyen kutatások azért is fontosak, mert a rovarok száma világszerte csökkenőben van, és ez nagyon súlyos hatással lehet a táplálékláncokra, tömeges kihalásokkal, illetve például a rovarok beporzásban játszott szerepére erőteljesen támaszkodó mezőgazdasági termelés visszaesésével fenyegetve. A rovarok egyedszámának csökkenésében pedig biztosan szerepet játszik a mesterséges fényforrások tömeges elterjedése, ami közvetve vagy közvetlenül számos rovar elpusztulását, szaporodási ütemének lassulását okozza.

Ezért aztán különösen fontos a jelenség jobb megértése azért is, hogy ki lehessen dolgozni olyan világítási megoldásokat, amelyek kevésbé veszélyeztetik a rovarokat. A mostani kutatás arra jutott, hogy a rovarokat látszólag kevésbé zavarja össze, ha a fényforrás fénye egy szűkebb sávban lefele világít, mint ha felfele vagy vízszintesen. Ez azt is jelenti, hogy a fényszennyezés általános csökkentésére itt-ott már bevezetett vagy bevezetni tervezett, kizárólag a lámpatestek alatti területet megvilágító utcai fényforrások például nemcsak eredeti céljukat teljesítik, de a rovarokat is megkímélhetik. Ha a nappalinkban nem is opció egy ilyen felszerelése, a terasz esetében már el lehet akár gondolkozni azon, hogy némileg korlátozottabb bevilágított területért cserébe a rovarokat és magunkat is megkíméljük a lámpák kellemetlen mellékhatásaitól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!