7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok milliárd plusz fa kellene ahhoz, hogy érezhető mértékben csökkenjen a légkörben a szén-dioxid mennyisége. Bálnából jóval kevesebb jóval többet érne.

A klímaváltozás elleni küzdelem egyik csapásiránya a különböző faültetési kezdeményezések. Arról megoszlanak a vélemények, hogy hány új fát is kellene elültetni ahhoz, hogy ezek a klímaváltozást érdemben lassítani tudó mennyiségű szén-dioxidot raktározzanak el magukban, de az biztos, hogy nagyon sokat. Egy számítás szerint például egy átlagos amerikai polgár – tehát egy fogyasztáscentrikus, kimagaslóan iparosodott ország lakója – évi 15 tonna szén-dioxidot „termel”, míg egy indiai átlagember csupán 1,9 tonnát.

Egy fa nagyon durva számítások szerint nagyjából évi 22 kilogramm szén-dioxidot képes megkötni, ezek szerint tehát minden egyes amerikainak körülbelül 680 darab fát kéne ültetnie a saját szén-dioxid-lábnyomának eltüntetéséhez. Ez csak az amerikaiakat számolva több mint 200 milliárd fát jelentene, de persze a matek nem ilyen egyszerű, hiszen például a fák egy idő után meghalnak, és ekkor az eltárolt szén-dioxid nagy része is felszabadul, a légkör szén-dioxid-háztartása pedig eleve jóval bonyolultabban működik, minthogy ilyen egyszerű műveletekkel le lehessen írni működését.

Az óceán mint szén-dioxid-elnyelő

Ott van például az óceánok szerepe. Az óceánok hatalmas szén-dioxid-elnyelőként működnek, a becslések szerint az ipari forradalom óta elégetett fosszilis tüzelőanyagokból felszabadult szén-dioxid nagyjából 40 százalékát is elnyelték. A klímaváltozással kapcsolatos modellek nagy szórásában az egyik tényező az, hogy igencsak eltérő becslések léteznek arra vonatkozóan, miképpen változik meg az óceánokban a szén és a szén-dioxid körforgása a jövőben.

Az mindenesetre biztos, hogy az óceánok élőlényeinek kulcsszerepük van ezekben a folyamatokban. Az óceánokban hatalmas mennyiségben élő aprócska organizmusok, a planktonok például rengeteg szén-dioxidot fogyasztanak, illetve termelnek is (a növényszerű organizmusok, a fitoplanktonok fotoszintézissel állítanak elő tápanyagot és oxigént a szén-dioxidból, miközben az ezekkel táplálkozó, állati jellegű zooplanktonok a nagyobb testű állatokhoz hasonlóan oxigént vesznek fel és szén-dioxidot termelnek). A planktonok ugyan egyenként nagyon picik, de együttesen a becslések szerint mintegy 90 százalékát teszik ki a tengeri élőlények össztömegének, és szintén durva becslések szerint nagyjából 50-80 százalékban felelősek a földi oxigéntermelésért is.

Ehhez azonban folyamatosan meg kell újulniuk: miközben egy adott pillanatban nagyjából egymilliárd tonna szén-dioxidot fogyasztó, oxigént termelő fitoplankton él az óceánokban, évente körülbelül 45 milliárd tonna keletkezik, tehát ezek az apró élőlények nagyjából hetente újjátermelik magukat.

Ebben a körforgásban fontos szerepet játszanak a bálnák. Az óceáni méretskála másik végén elhelyezkedő hatalmas emlősállatok planktonokkal táplálkoznak, méghozzá óriási étvággyal, egy-egy bálna naponta testtömegének akár 4 százalékát is elfogyaszthatja fito- és zooplanktonokból, ez egy kék bálna esetében bő 3 ezer kilogrammot is jelenthet.

„Amikor befejezik a táplálék megemésztését, székletük tele van fontos tápanyagokkal, amelyek segítik a planktonok szaporodását, beindítva a fotoszintézis és a szén-dioxid-tárolás újabb ciklusát”

- fogalmaznak a tudósok, akik egy nemrég megjelent tanulmányban foglalkoztak a bálnák a szén-dioxid-körforgásban játszott szerepével. A bálnák ráadásul hatalmas távolságokat is megtesznek az óceánban, legtöbb fajuk jellemzően tápanyagokban gazdagabb területeken tölti a táplálkozási időszakot, majd a párzás és az utódok világrahozatala idején az óceán „csendesebb”, tápanyagokban szegényebb területeire költözik – és közben rengeteg tápanyagot szállít e részekre, fenntartva egy ilyen körforgást is.

A bálnák szerepe a szén-dioxid-körforgásban. Ábra: Trends in Ecology & Evolution
A bálnák szerepe a szén-dioxid-körforgásban. Ábra: Trends in Ecology & Evolution

Nagy test, nagy karbontemető

A bálnák tehát indirekt módon jelentősen hozzájárulnak az óceáni élet körforgásának fenntartásához, és ezen keresztül a szén-dioxid fogyasztásának és elnyelésének fenntartásához is. De közvetlenül is szerepük van a szén-dioxid elnyeléséhez. Hatalmas testük tulajdonképpen szén-dioxid tárolónak is felfogható, és a bennük eltárolt szén-dioxid életük végéig nem kerül vissza a körforgásba – márpedig a nagytestű bálnák 80-100 évig is elélnek.

Amikor pedig elpusztulnak, a kisebb élőlényekkel szemben testük nagy része egészen az óceán fenekéig süllyed, és csak ott bomlik le szép lassan, miközben az eltárolt szén-dioxid egy része beépül a tengerfenékbe, ahol a nagy nyomáson kőzet képződik belőle, amelyből aztán legfeljebb évmilliók geológiai folyamatai nyomán juthat vissza újra a légkörbe.

De mégis, mennyi szén-dioxidtól segítenek megszabadítani a légkört a bálnák?

„A leírt folyamatok, illetve az óceán klímát befolyásoló hatásainak tekintetében fennálló nagy bizonytalanságokat figyelembe véve azt javasoljuk, hogy készüljenek pontosabb számítások az ilyen bizonytalanságok csökkentésére”

- írják a tanulmányban, elismerve, hogy a folyamat számos pontja tekintetében csak durva becslésekkel tudtak élni. Egy korábbi tanulmány azonban tartalmaz konkrét számokat:

„Amikor elpusztulnak és a tenger fenekére süllyednek, a nagytestű bálnák átlagosan 33 tonna szén-dioxidot visznek magukkal, amely elnyelődve évszázadokra kivonódik a légkörből. Összehasonlításképpen egy fa évente átlagosan körülbelül 22 kilogramm szén-dioxidot von ki a légkörből.”

Nem ezért kellene azonban elsősorban arra törekednünk, hogy több bálna úszkáljon az óceánokban. A kutatók szerint ugyanis a bálnák számának növekedése még ennél is nagyobb hatást gyakorolhatna a légköri szén-dioxid mennyiségére a fitoplanktonokon keresztül. A bálnák által kiürített tápanyagok, elsősorban az óceánokban „hiánycikknek” számító nitrogén, a vas és a foszfor a kutatások szerint meg tudják sokszorozni egy adott területen a fitoplanktonok aktivitását. Márpedig a fitoplanktonok reprodukciós rátájának csupán 1 százalékos növekedése is több százmillió tonna plusz szén-dioxid megkötését jelentené, azaz nagyjából 2 milliárd ereje teljében lévő fát tudna kiváltani.

A mostani tanulmány szerzői arra jutottak, hogy ha a bálnák populációi visszaállnának a nagyüzemi bálnavadászat előtti becsült értékekre, az egy-két nagyságrenddel is meg tudná növelni a segítségükkel elnyelt szén-dioxid mennyiségét.

De lehetséges a mostani 1,3 millió környékéről a korábbi 4-5 millióra feltornászni a bálnák számát? A hatalmas emlősök nagyon érzékenyek a környezetszennyezésre, az óceánokat elárasztó mikroműanyagok is veszélyeztetik őket, de Stephen Wing, a tanulmány egyik szerzője optimista:

„Az ökoszisztéma korábban fenn tudott tartani annyi bálnát, ezért úgy véljük, ez most is lehetséges lenne.”

Első körben mindenesetre a bálnák halálozási arányain kellene javítani, ugyanis még mindig rengeteg bálna pusztul el emberi tevékenység – a célzott vadászat mellett elsősorban a halászat, a tengeri építkezések, erős, a bálnák érzékszerveit megzavaró katonai szonárok használata – hatására. A klímaváltozás elleni harc jegyében épülő tengeri szélerőműfarmok például az építésükkel járó veszélyek mellett a bálnák élőhelyeit is tovább szűkíthetik.

Talán ha bekerül a köztudatba, hogy a bálnák nem csupán szépségük vagy a biodiverzitás fenntartása miatt érdemesek fokozott védelemre, hanem távoli, az óceánokban visszaköltözött emlősrokonainkként a klímaváltozás elleni küzdelemben is nagy segítségünkre lehetnek, akkor könnyebb lehet rávenni a döntéshozókat arra, hogy többet tegyenek értük. Ha másért nem, azért mert nagyon úgy tűnik, hogy a bálnák számának emelkedése sok százmilliárd dollárnyi, a szén-dioxid kibocsátás csökkentését, a légköri szén-dioxid elnyelését célzó beruházást válthatna ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!