A második génmódosított baba is úton van már, állítja az a kínai tudós, aki néhány nappal ezelőtt arról beszélt egy videóban, hogy közreműködött egy ikerpár génmódosításában, és hogy a szerkesztett csecsemők már hetekkel ezelőtt világra is jöttek, írja a Bloomberg.
Ho Csian-kuj egy hongkongi genetikai konferencián szólalt fel, ahol először is megerősítette, hogy a génmódosított ikerpár valóban létezik - bár erre kézzelfogható bizonyíték azóta sem került elő - majd azt mondta, a kutatását egyelőre szünetelteti, hogy megfigyelje Lulu és Nana, a HIV-rezisztensnek megszerkesztett csecsemők fejlődését. Ho Csian-kuj felfedte azt is, hogy összesen hét pár embrióját készítette elő genetikai beavatkozásra, illetve bejelentette, hogy már egy második génmanipulált terhesség is sikeresen megvalósult, ám ez még a korai szakaszában tart.
LIVE: Chinese researcher He Jiankui, who says he helped edit twin babies' genes, speaks in Hong Kong https://t.co/EkwLqAIUXb
— Bloomberg Asia (@BloombergAsia) November 28, 2018
Ho Csian-kuj előadása
A sencseni tudós állítása szerint a megtermékenyített petesejteken génszerkesztést hajtott végre CRISPR/Cas9 elnevezésű "molekuláris olló" segítségével, hogy megelőzze a jövőbeli HIV-vírusfertőzést.
Ho Csian-kuj-ra hétfői bejelentése után óriási kritikai össztűz zúdult a tudományos világból, mert az emberi génmanipuláció a világ legtöbb országában tilos. A kutató most azzal védekezett, hogy előzetesen a programjában résztvevő összes párt informálta a génszerkesztés veszélyeiről, ők ennek tudatában vágtak bele a kísérletbe. Azt mondta, büszke arra, amit elért, illetve, hogy a beteg emberek iránti együttérzésből nyúlt a génekhez.
A férfit többen csalással vádolják, Kínában három vizsgálatot is indítanak ellene, és prominens kínai kutatók hangoztatják, hogy Ho Csian-kujt meg kell büntetni.
A Harmonicare Medical Holdings Ltd., a tulajdonosa annak a kórháznak, melytől Ho Csian-kuj saját állítása szerint megkapta az engedélyt a génmanipulációra. A vállalat kedden közölte, úgy vélik, a jóváhagyó aláírást meghamisították a kórház orvosi etikai bizottságához benyújtott kérelmen, illetve a bizottság a szöveget soha nem is vizsgálta felül. Azt is közölték továbbá, hogy a sencseni kórház semmilyen módon nem vett részt a génmódosított babák kezelésében, illetve ilyen ikrek nem születtek az intézményben.
A génszerkesztést a tudományos világ mellett a kínai kormány is elítélte. Hszu Nanping tudomány és technológiaügyi helyettes miniszter Pekingben, egy keddi sajtótájékoztatón közölte, hogy Kína 2003-ban törvényellenesnek nyilvánította a megtermékenyítés céljából kivitelezett génmanipulációt. A kínai törvények azonban nem említik a Crispr-t, mellyel Ho Csian-kuj állítása szerint dolgozott. Kína vezető akar lenni a 21. század meghatározó technológiáiban, de a kockázatokkal is tisztában vannak, mondta a helyettes miniszter.
"Tisztában vagyunk azzal, hogy ez egy kétélű kard. Őszintén szólva még mindig nem igazán tudjuk, mit gondoljunk ebben a kérdésben. Tudjuk, hogy vannak negatív oldalai, de akkor sem merjük - mert lesznek negatív dolgok - elkerülni a technológiákat és a haladást."