4p

A mesterséges intelligencia (MI) fejlesztői után a felhasználókat is eléri az új korszak, amikor nem lehet kis munkával látványos eredményeket elérni, hanem minden újdonságért nagyon meg kell dolgozni.

Vége annak az időszaknak, amikor a mesterséges intelligencia (MI) felhasználásával könnyen látványos eredményeket lehetett elérni. Mostantól minden egyes új felhasználási lehetőségért kőkeményen meg kell dolgozni. Erről Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója beszélt a New York Times konferenciáján. 

A cégvezető ismertette a véleményét arról, hogy lehetnek-e határai az MI modellek teljesítőképességének. Megszólalásának egy a mesterséges intelligencia fejlesztésével kapcsolatos új fejlemény ad hátteret. Eszerint az MI egyik „atyja”, az OpenAI vállalat fejlesztői azt tapasztalják, hogy a nagy nyelvi modellek fejlődése lelassult .

Hiába töltenek bele újabb és újabb információkat az emberi tudásból, nem válnak sokkal okosabbá – áll a Futurism szakportál összefoglalójában. Ha magyarázatot kellene keresni erre, akkor talán arra lehetne kilyukadni, hogy az újítások jó részét már elnyelte az MI, így a mostanában beletöltött tudásanyagokban rengeteg az ismétlődés. Ezt látszik alátámasztani, hogy az is előfordul, hogy a modellek egy-egy tréningfordulója semmilyen eredményt nem hoz.

Pro és majdnem kontra

Ennek nyomán a szakértők egy része úgy véli, hogy határa van az MI kiokosításának. A technológia egyik guruja, Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója kikéri magának ezt a feltételezést.

A mesterséges intelligencia is lassíthat
A mesterséges intelligencia is lassíthat
Fotó: Depositphotos
Pichai nem akar állást foglalni ebben a vitában, de úgy véli, hogy aki újabb eredményeket vár a mesterséges intelligenciától, annak nem az egyre nagyobb információanyagra épülő modellekben kell keresgélnie a lehetőségeket, hanem az algoritmusok a korábbitól eltérő felhasználásában.

Más szóval úgy tűnik, a mesterséges intelligencia elérte képességeinek azt a szintjét, amikor az emberi
kreativitás segítségével léphet tovább.

Lüke válaszokt adott az MI

Ha beválik a fenti jóslat, akkor tehát mankót kell adni az MI-nek, amely azért eddig is tudott hibás válaszokat adni, amikor szintén elkerülhetetlen volt az emberi beavatkozás. 

Az Mfor az idén nyáron írt arról, hogy a közösségi médiában tömegesen jelennek meg azok reakciók, amelyeket a Google új AI Overview mesterséges intelligencia-termékének félresiklott válaszai váltanak ki. Előfordult, hogy a gépi agy azt javasolta kérdezőjének, tegyen ragasztót a pizzájába, máskor azt mondta: egyen köveket. A megjegyzések és a mémek sora katasztrofálissá tette az újdonság megjelenését. A Google versenyt futott az idővel, hogy kijavítsa a termék egymást követő hibáit. A felhasználók csak annyit látnak ebből, hogy a mémek egy része megjelenése után nagyon gyorsan eltűnik az internetről.

„Egy vállalat, ami egykor arról volt ismert, hogy kiváló minőségű termékekkel áll elő, most a mémkészítők célpontjává vált” – mondta akkor egy neve elhallgatását kérő MI-specialista a Verge-nek. A Google azzal védekezett, hogy sok szokatlan kérdést kapott az AI Overview, amelyek közül egyeseket és a rájuk adott rossz válaszokat nem tudták megismételni.

Sok vállalat álmokat akar eladni azzal, hogy ennek a technológiának a megbízhatósága a 80 százalékos szintről 100 százalékra emelhető – mondta Gary Marcus, a New York-i Egyetem MI-vel foglalkozó professzora.A hatalmas mennyiségű emberi információ, amely alapján a mesterséges intelligencia reagál a kérdésekre, bizonyos garanciát nyújt erre. Az esetek ötöde, amelyekben megjelenik a kreativitás igénye, az az igazán nehéz feladat. Marcus szerint valójában az embernek egyfajta tényellenőrzést kell végeznie az MI-től kapott információkkal kapcsolatban. A jelenlegi nagy nyelvi modellek még nagyon messze vannak attól, amit angolul AI helyett AGI-nak (Artificial Generative Intelligence) nevezhetünk. Azaz messze van az idő, hogy ez a technológiai az emberi szellemi képességnek megfelelő vagy azokat felülmúló szinten működjön.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!