4p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyon szép adatokat közölt a KSH a magyarországi turizmus augusztusi teljesítményéről. Kár, hogy nehezen lehet hinni a számoknak.

Összességében 2024 augusztusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 2,6 millió vendég 7 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 3,6 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál – közölta a KSH. Ez nagyon szép, de ha alaposabban átböngésszük a táblázatokat, akkor az is látszik, hogy látványosan megugrott a szálláshelyek száma az országban: összesen 37 333 lett a turisztikai szálláshely, ez tavaly augusztusban még csak 34 554 darab volt.

Ebből kifolyólag az adatok sem igazából összehasonlíthatók: főleg a magánszálláshelyek száma ugrott meg leginkább. Ők vagy eddig is működtek, csak nem szolgáltattak adatot, vagy idén kezdték el a vállalkozást. Mivel utóbbi nem túl valószínű, ezért vélhetően csak annyi történik, hogy eddig be nem jelentett nyaralókat is mérnek. A KSH a kormányzati Magyar Turisztikai Ügynökség által menedzselt Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adataiból dolgozik. 

Ha ettől az apróságtól eltekintünk, akkor azt látjuk, hogy a Balatonnál annak ellenére kevesebb volt a külföldiek által eltöltött vendégéjszaka augusztusban, hogy gyakorlatilag végig hőségriadó volt – derül ki a KSH adataiból.

Ennek fő oka pedig az lehet, hogy a németek valahol máshol kerestek menedéket a kánikula elől.

Az országos adatok persze egész jók, de azért elég vegyes a kép. A Balatonnál mindössze 687 ezer külföldi éjszakát mértek augusztusban, ez tavaly ilyenkor 697 ezer volt. Mivel hagyományosan a külföldiek közül a németek látogatják legnagyobb számban a tavat, ezért feltételezhető, hogy ők jöttek kevesebben. Az országos számok is azt mutatják, hogy Németországnak mindössze 471 ezer éjszakát köszönhetnek a hazai szálláshelyek, ez tavaly 495 ezer volt.

A magyarok viszont elözönlötték a Balatont, de azért nincs szó semmilyen rekordról, teljesen átlagos teljesítményről van szó. A tónál csaknem 1,6 millió hazai éjszakát regisztráltak, ez több, mint tavaly augusztusban, de például a 2021-es 1,8 millióhoz képest sehol nincs.

Turisztikai régiók szerint augusztusban elsősorban Budapest húzta az ágazat teljesítményét, itt a vendégéjszakák száma egy év alatt 9,0 százalékkal nőtt, átlag feletti bővülést emellett Tokaj és Nyíregyháza, miközben átlagosat a Balaton és Szeged és térsége ért el. Ezzel szemben Győr-Pannonhalma, Mátra-Bükk vagy Pécs-Villány térsége a vendégéjszakák számának csökkenését tapasztalta, ez a 3 régió az év első 8 hónapját tekintve kevéssé tudott profitálni a turisztikai ágazat felfutásából, miközben Budapest még inkább kiemelkedik

– foglalta össze jól a lényeget Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője.

Budapest valóban szárnyal, a dögmeleg ellenére valamiért rengeteg döntöttek úgy, hogy városnézéssel ütik el az időt. A szakember még egy problémára rávilágított: sok a vendég, de rövid ideig maradnak. Molnár Dániel szerint a rövidülő átlagos utazási idő a külföldi vendégforgalom esetében is megfigyelhető: amíg a vendégéjszakák száma 3,5 százalékkal nőtt, addig a vendégforgalom 14 százalékkal. A főváros megtelt: közel 1,5 millió külföldi éjszakát mértek. Ez gyakorlatilag az országos külföldi éjszakáknak a fele.

A Balatonnál is hőség volt
A Balatonnál is hőség volt
Fotó: MTI

Vélhetően nem véletlen, hogy Budapest belvárosában, Terézvárosban szeptember első felében volt helyi szavazás arról, hogy betiltsák a kerületben a rövidtávú lakáskiadást, vagyis azt, hogy Airbnb-n és hasonló platformokon keresztül turistáknak adhassanak ki VI. kerületi lakásokat. A polgármester október 31-i közgyűlésen be is terjeszti a rendelettervezetet, ami 2026 január elsejétől nullára redukálja, hogy hány napra lehet turisztikai célból kiadni egy lakást, ezzel betiltva az Airbnb típusú szálláskiadást.

A turisztikai ágazat eleve nem igazán szégyenlős, ha a vendégek megkopasztásáról van szó, egészen elképesztő árakkal is lehet találkozni az ágazatban. Ezt mutatják a KSH számai is: az összes bruttó árbevétel csaknem 140 milliárd forint volt, folyó áron 8,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A magyarok pedig elővették a Széchenyi Pihenőkártyát: folyó áron 14 százalékkal többet, 7,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!