Összességében 2024 augusztusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 2,6 millió vendég 7 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 3,6 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál – közölta a KSH. Ez nagyon szép, de ha alaposabban átböngésszük a táblázatokat, akkor az is látszik, hogy látványosan megugrott a szálláshelyek száma az országban: összesen 37 333 lett a turisztikai szálláshely, ez tavaly augusztusban még csak 34 554 darab volt.
Ebből kifolyólag az adatok sem igazából összehasonlíthatók: főleg a magánszálláshelyek száma ugrott meg leginkább. Ők vagy eddig is működtek, csak nem szolgáltattak adatot, vagy idén kezdték el a vállalkozást. Mivel utóbbi nem túl valószínű, ezért vélhetően csak annyi történik, hogy eddig be nem jelentett nyaralókat is mérnek. A KSH a kormányzati Magyar Turisztikai Ügynökség által menedzselt Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adataiból dolgozik.
Ha ettől az apróságtól eltekintünk, akkor azt látjuk, hogy a Balatonnál annak ellenére kevesebb volt a külföldiek által eltöltött vendégéjszaka augusztusban, hogy gyakorlatilag végig hőségriadó volt – derül ki a KSH adataiból.
Ennek fő oka pedig az lehet, hogy a németek valahol máshol kerestek menedéket a kánikula elől.
Az országos adatok persze egész jók, de azért elég vegyes a kép. A Balatonnál mindössze 687 ezer külföldi éjszakát mértek augusztusban, ez tavaly ilyenkor 697 ezer volt. Mivel hagyományosan a külföldiek közül a németek látogatják legnagyobb számban a tavat, ezért feltételezhető, hogy ők jöttek kevesebben. Az országos számok is azt mutatják, hogy Németországnak mindössze 471 ezer éjszakát köszönhetnek a hazai szálláshelyek, ez tavaly 495 ezer volt.
A magyarok viszont elözönlötték a Balatont, de azért nincs szó semmilyen rekordról, teljesen átlagos teljesítményről van szó. A tónál csaknem 1,6 millió hazai éjszakát regisztráltak, ez több, mint tavaly augusztusban, de például a 2021-es 1,8 millióhoz képest sehol nincs.
Turisztikai régiók szerint augusztusban elsősorban Budapest húzta az ágazat teljesítményét, itt a vendégéjszakák száma egy év alatt 9,0 százalékkal nőtt, átlag feletti bővülést emellett Tokaj és Nyíregyháza, miközben átlagosat a Balaton és Szeged és térsége ért el. Ezzel szemben Győr-Pannonhalma, Mátra-Bükk vagy Pécs-Villány térsége a vendégéjszakák számának csökkenését tapasztalta, ez a 3 régió az év első 8 hónapját tekintve kevéssé tudott profitálni a turisztikai ágazat felfutásából, miközben Budapest még inkább kiemelkedik
– foglalta össze jól a lényeget Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője.
Budapest valóban szárnyal, a dögmeleg ellenére valamiért rengeteg döntöttek úgy, hogy városnézéssel ütik el az időt. A szakember még egy problémára rávilágított: sok a vendég, de rövid ideig maradnak. Molnár Dániel szerint a rövidülő átlagos utazási idő a külföldi vendégforgalom esetében is megfigyelhető: amíg a vendégéjszakák száma 3,5 százalékkal nőtt, addig a vendégforgalom 14 százalékkal. A főváros megtelt: közel 1,5 millió külföldi éjszakát mértek. Ez gyakorlatilag az országos külföldi éjszakáknak a fele.
Vélhetően nem véletlen, hogy Budapest belvárosában, Terézvárosban szeptember első felében volt helyi szavazás arról, hogy betiltsák a kerületben a rövidtávú lakáskiadást, vagyis azt, hogy Airbnb-n és hasonló platformokon keresztül turistáknak adhassanak ki VI. kerületi lakásokat. A polgármester október 31-i közgyűlésen be is terjeszti a rendelettervezetet, ami 2026 január elsejétől nullára redukálja, hogy hány napra lehet turisztikai célból kiadni egy lakást, ezzel betiltva az Airbnb típusú szálláskiadást.
A turisztikai ágazat eleve nem igazán szégyenlős, ha a vendégek megkopasztásáról van szó, egészen elképesztő árakkal is lehet találkozni az ágazatban. Ezt mutatják a KSH számai is: az összes bruttó árbevétel csaknem 140 milliárd forint volt, folyó áron 8,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A magyarok pedig elővették a Széchenyi Pihenőkártyát: folyó áron 14 százalékkal többet, 7,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.