A legnagyobb veszteségek a karácsonyt megelőző hetekben, hónapokban keletkeznek, ez a szezonális húsexport legjobb időszakának. A kivitel zöme Németországba irányul, Magyarországon az ünnepi kacsa- és libafogyasztás továbbra sem számottevő, írja a Világgazdaság. A visszaesést az okozza, hogy nyáron a fő termelési körzetnek számító Bács-Kiskunban és Csongrádban csaknem egymillió víziszárnyast kellett kiirtani a H5N1-es vírus megjelenése miatt - közölte Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója.
Az intézkedések nyomán a felvásárolható baromfiipari alapanyag jelentősen csökkent. A feldolgozók kacsából a 70 százalékát, libából a 80 százalékát veszik át a tavalyi mennyiségnek, az exportálható árualap is zsugorodik. Kacsa- és libahúsból az elmúlt évben elért 38 ezer tonnás kiviteli mennyiség várhatóan mintegy 13 ezer tonnával kisebb lesz. A magyar cégek közül elsősorban a szentesi Hungeritet és a volt Carnex-birodalom egyes cégeit (a Kiskunhalasi Baromfi-feldolgozó Zrt.-t és a mezőkovácsházi Merián-Szerviz Kft.-t) érinti kedvezőtlenül a helyzet. Fennáll a veszélye, hogy a kieső piacok egy részét más exportőrök, elsősorban lengyel szállítók foglalják el. Lengyelország azért is jelenthet komoly konkurenciát, mert az ottani vágóüzemek egy része német érdekeltségben működik - mondta el a Világgazdaságnak Takács László.
Kevésbé viselte meg a madárinfluenza a hazai libamájágazatot, amely egész évben folyamatosan állít elő exportalapanyagot. A kiszállítások 70 százaléka Franciaországba irányul. Az idei összkivitel várhatóan 1300 tonna lesz, ez a tavalyi teljesítmény 95 százalékát teszi ki, áll a Világgazdaság írásában.