140 ezer munkahelyet vitt el a gazdasági krízis Magyarországon az elmúlt egy évben, miközben 13 ezer új munkahely jött létre, mondta el egy szerdai sajtóbeszélgetésen Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.
Az mfor.hu kérdésére hozzátette: a leépítések leginkább a hazai kkv-kat érintették, például azokat a szolgáltatóiparban tevékenykedő kiskereskedelmi cégeket, amelyek a belföldi fogyasztástól függnek. Véleménye szerint számolni kell azzal, hogy a munkanélküliség egy ideig még a jelenlegi szinten marad. (A munkanélküliség jelenleg 10 százalék felett van – a szerk.)
Jóval kevesebb a külföldi befektetés
Szintén negatív tendencia megfigyelhető a külföldi működő-tőke beáramlást tekintve: 2008-hoz képest negyven, 2007-hez képest pedig csaknem ötven százalékos visszaesés következett be idén, tette hozzá. Konkrét számokban ez azt jelenti, hogy idén alig több mint kétmilliárd euró tőke érkezett hazánkba – 2007-ben még négymilliárd, tavaly pedig hárommilliárd euró volt ez a szám. Hozzátette azonban, hogy a beruházások visszafogása az egész világon érzékelhető.
Lapunk kérdésére a miniszter megjegyezte: a külföldi befektetéseket tekintve idén a legnagyobb visszaesés tavalyhoz képest a járműipar területén tapasztalható, míg a húzóágazat a szolgáltatóipar. Kiemelte, hogy a még 2008-ban bejelentett kecskeméti Mercedes-beruházás a megvalósulási fázisba lépett, és a tervek szerint halad.
17 ezer projektet támogat az EU
Kifejtette azt is, hogy az uniós pénzeket becsatornázó Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében idén mintegy 17 ezer projekt kapott támogatást 3200 milliárd forint értékben, ezen belül 2900 milliárd forintra már aláírták a szerződést. A kifizetett támogatások összege 650 milliárd forintot tesz ki.
Ami a munkaerőpiacot illeti, világszerte legalább 20 millió munkahely esett áldozatul a globális pénzügyi és gazdasági válságnak 2008 márciusa óta. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legújabb tanulmánya szerint az EU-n belül mintegy 6,1 millió álláshellyel lett kevesebb a válság következtében.
A hétfőn Genfben bemutatott tanulmány szerint a foglalkoztatási válságnak még távolról sincs vége, sőt az ILO szerint a túl korán befejezett gazdaságélénkítő programok a munkapiaci fellendülést akár egy évvel is hátráltathatják. Az ILO becslései szerint a válság előtti foglalkoztatási szint csak 2013-ra áll vissza a fejlett ipari államokban.
W. B.