Az ajánlatkérő azért választotta a hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárást, mivel a teljesítésre csak meghatározott cégek alkalmasak. A biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló, 1996-ban született kormányrendelet a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak széles jogosítványt ad az ilyen okmányok előállítása kapcsán.
Így például a szakszolgálat látja el az okmányvédelmi rendszerterv kidolgozásával, a biztonsági okmány előállításának engedélyezésével, a biztonsági okmány előállítójának kiválasztása során az okmány-előállítás technológiai, technikai feltételeinek vizsgálatával, valamint a biztonsági okmányvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos feladatokat.
A közbeszerzésben szereplő okmányvédelmi kategóriákat az említett rendelet melléklete definiálja. Az „A” védelmi kategóriába tartozó biztonsági okmányok minden alkatrészét védeni kell a teljes, illetve részleges hamisítás ellen. A védelmi módszereknél a kémiai, technikai, technológiai és adminisztratív eljárásokat együtt kell alkalmazni.
A „B” védelmi kategóriába tartozó biztonsági okmányok egyes főbb alkatrészeit kell a teljes vagy részleges hamisítás ellen védeni. A védelmi megoldásoknál a kémiai, technikai, technológiai és adminisztratív módszereket differenciáltan kell alkalmazni. Arról, hogy mely okmányok melyik kategóriába tartoznak, nem szól a rendelet.
Az ellenszolgáltatás eredetileg becsült értéke 17,2 milliárd forint volt. A felkért konzorcium 16,5 milliárd forintért vállalta az okmányok előállítását.
MTI