Japánban az állami tulajdonú JOGMEC energiaipari vállalat és a ipartudományi intézet közös kutatásában a szakemberek a szigetország partjaitól 80 kilométerre, 1300 méterrel a tengerszint alatt fekvő metán-hidrát lelőhelyen nyerték ki a fagyott gázt.
A japán kutatók a fagyott állapotú metán-hidrátot nyomáscsökkentéssel vízzé és metángázzá alakították. A megfagyott gáz érdekessége, hogy meg lehet gyújtani, és lángolni kezd.
A metán a földgáz egy alapvető alkotóeleme, ezért többek között Kanada, az Egyesült Államok, Norvégia és Kína is kutatásokat folytat a metán-hidrát alternatív energiaforrásként való felhasználására.
Energetikai forradalom
A JOGMEC szerint a technológia felhasználásával 5-6 éven belül megkezdhetik a Japán partjai mentén húzódó metán-hidrát lelőhelyek üzleti célú kiaknázását. Egyes jelentések szerint a szigetország 14, mások szerint akár 100 évig is képes lenne fedezni földgázszükségleteit. A japán szakemberek szerint a szigetországtól keletre fekvő Tankai néven jegyzett mélytengeri árokból 1130 milliárd köbméter gázt lehet kinyerni
Japán a világ legnagyobb cseppfolyós földgáz importőre. A 2011. márciusi fukusimai atomerőmű-baleset óta - amelyet követően kettő kivételével leállították a korábban a szigetország áramellátásának mintegy harmadát fedező nukleáris reaktorokat - a nyersanyagokban szegény Japán energiaellátásának mintegy 90 százalékát behozott földgázból biztosítják. Ezt figyelembe véve a kutatási siker a teljes megváltást jelentheti az ország energiagazdálkodásának.
Figyelmeztetnek a környezetvédők
A lehetséges új energiaforrás több pontban is aggasztja a környezetvédőket, bár azt még nem tudják pontosan milyen méretű ökolábnyoma van a metán-hidrát kitermelésnek. A US Geological Survey szerint ha gáz a légkörbe jut, 10-szer nagyobb mértékben erősíti a globális felmelegedést, mint a szén-dioxid. Ezenfelül a gáz kitermelése energetikai versenyt vonhat maga után, ami az óceánok törékeny ökológiai rendszerének sérüléseit okozhatja, valamint tengeralatti földcsuszamlásokat idézhet elő.
A világ kutatja az új forrásokat
Az energiaforradalom másik kiváltója a palagáz lehet. Az Egyesült Államokban, Európában és Kínában is kutatják, miképp nyerhetik gazdaságosan a palagázt a föld rétegeiből. A kutatások még folynak, de Lengyelország már komolyan számol a a palagáz hasznosításával az ország jövőjét tekintve.
mfor.hu