3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nyersanyagban szegény Japánban 17 éve folyik a kutatás a környező tengerekben nagy mennyiségben megtalálható metán-hidrátból való földgáz kinyerésére. A kutatás végül sikerrel zárult a JOGMEC energetikai vállalat március 12-i bejelentése szerint, így energiapiaci forradalom lehet a következő években.

Japánban az állami tulajdonú JOGMEC energiaipari vállalat és a ipartudományi intézet közös kutatásában a szakemberek a szigetország partjaitól 80 kilométerre, 1300 méterrel a tengerszint alatt fekvő metán-hidrát lelőhelyen nyerték ki a fagyott gázt.

A japán kutatók a fagyott állapotú metán-hidrátot nyomáscsökkentéssel vízzé és metángázzá alakították. A megfagyott gáz érdekessége, hogy meg lehet gyújtani, és lángolni kezd.

A metán a földgáz egy alapvető alkotóeleme, ezért többek között Kanada, az Egyesült Államok, Norvégia és Kína is kutatásokat folytat a metán-hidrát alternatív energiaforrásként való felhasználására.

Energetikai forradalom

A JOGMEC szerint a technológia felhasználásával 5-6 éven belül megkezdhetik a Japán partjai mentén húzódó metán-hidrát lelőhelyek üzleti célú kiaknázását. Egyes jelentések szerint a szigetország 14, mások szerint akár 100 évig is képes lenne fedezni földgázszükségleteit. A japán szakemberek szerint a szigetországtól keletre fekvő Tankai néven jegyzett mélytengeri árokból  1130 milliárd köbméter gázt lehet kinyerni

Japán a világ legnagyobb cseppfolyós földgáz importőre. A 2011. márciusi fukusimai atomerőmű-baleset óta - amelyet követően kettő kivételével leállították a korábban a szigetország áramellátásának mintegy harmadát fedező nukleáris reaktorokat - a nyersanyagokban szegény Japán energiaellátásának mintegy 90 százalékát behozott földgázból biztosítják. Ezt figyelembe véve a kutatási siker a teljes megváltást jelentheti az ország energiagazdálkodásának.

Figyelmeztetnek a környezetvédők

A lehetséges új energiaforrás több pontban is aggasztja a környezetvédőket, bár azt még nem tudják pontosan milyen méretű ökolábnyoma van a metán-hidrát kitermelésnek. A US Geological Survey szerint ha gáz a légkörbe jut, 10-szer nagyobb mértékben erősíti a globális felmelegedést, mint a szén-dioxid. Ezenfelül a gáz kitermelése energetikai versenyt vonhat maga után, ami az óceánok törékeny ökológiai rendszerének sérüléseit okozhatja, valamint tengeralatti földcsuszamlásokat idézhet elő.

Lángoló jég

A világ kutatja az új forrásokat

Az energiaforradalom másik kiváltója a palagáz lehet. Az Egyesült Államokban, Európában és Kínában is kutatják, miképp nyerhetik gazdaságosan a palagázt a föld rétegeiből. A kutatások még folynak, de Lengyelország már komolyan számol a a palagáz hasznosításával az ország jövőjét tekintve.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!