A kormány által szeptember 28-án elfogadott Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiát ismertetve Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter a stratégia három alappillérét a fürdőkön alapuló egészségturizmusban, az örökségturizmusban és a kongresszusi turizmus fejlesztésében jelölte meg.
Somogyi Zoltán ismertetése szerint az 1-2 héten belül kiírásra kerülő 2,5 milliárd forintos célzott pályázat 7 fővárosi és 7 vidéki műemlék-gyógyfürdő funkciójának helyreállítását teszi lehetővé. A turizmusfejlesztési stratégia másik pillérét képező kongresszusi turizmussal kapcsolatban közölte: a kormány szándéka, hogy az 5000 fős kongresszusi központ megépítése még ebben a kormányzati ciklusban megkezdődjön. A magánpartnert pályázat útján fogják kiválasztani - fűzte hozzá.
Kolber István a 2005-2013-ra vonatkozó stratégiát ismertetve hangsúlyozta: ez nem program, hanem irányelveket ad, és alapjául szolgál a 2. Nemzeti Fejlesztési Terv turisztikával kapcsolatos részeinek. A 15 ezer milliárd forintos keretből a turizmus fejlesztésére mintegy 1.000 milliárd forintra lenne szükség. A stratégia átfogó céljai között a versenyképesség növelése, az életminőség javítása és Magyarország vonzerejének növelése szerepel. Az ágazat fejlesztésének újszerű szempontjaként említette a fenntarthatóságot, az esélyegyenlőséget és a határon túlra gyakorolt hatást.
A politikus kitért arra, hogy a két év alatt széles társadalmi egyeztetés során létrejött stratégia megvalósulásához szemléletformálásra, oktatásra, a intézményrendszer és országbrand kialakítására van szükség. Feladatként jelölte meg a magyar turisztikai szezon 2-3 hónapról 5 hónapra emelését és az átlagos 3 napos tartózkodási idő növelését. A kormányzati eszközökkel is segített végrehajtásba az önkormányzatokat és a vállalati szférát is be kívánják vonni. A stratégia megvalósulását monitoring bizottság követi majd nyomon. (MTI)