Bizonyos - a jelentésben meg nem nevezett - bűncselekményi kategóriákról megállapítható, hogy azokat a szervezett bűnözői körök célzottan, a pénzügyi szektor belső viszonyainak teljes körű ismerete alapján, tudatosan kidolgozott és válogatott módszerekkel, sorozatjelleggel hajtják végre.
Ezzel tetemesen károsítják a pénzügyi szolgáltatókat illetve azok ügyfeleit. Egyre nagyobb mértékben észlelhető a nemzetközi szervezett bűnözők jelenléte, aktivitása - állapítja meg a PSZÁF jelentése.
Az elkövetett bűncselekmények 90 százaléka a bankkártyákkal való visszaélésekhez kötődik. Kiugróan magas a csalások száma, amelyek jellemzően okirat-hamisítással, ezen belül pedig magánokirat-hamisítással párosulva követtek el. Jellemző bűncselekmények még a következők: hitelezési csalás, lopás, sikkasztás, hűtlen kezelés, rablás, rongálás és hitelsértés.
A pénzügyi visszaélések elleni fellépés középpontjában a megelőzés-orientált proaktív felügyeleti tevékenység állt 2007-ben. Ennek keretében a felügyelet kezdeményezte az ORFK-val megkötött együttműködési megállapodás felülvizsgálatát és a felügyelet számára a pénzügyi visszaélések visszaszorítása, megelőzése terén hasznos szakmai együttműködési területekkel történő kibővítését.
A pénzmosás bűncselekményének nyomozati hatásköre az ORFK-tól átkerült a VPOP-hoz. Ehhez igazodóan a pénzmosás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény a pénzügyi információs egység (FIU) feladatait szintén a VPOP-hoz telepítette.
A PSZÁF 2007-ben a pénzügyi visszaélések elleni fellépés keretében összesen tizenhárom cél- és négy témavizsgálatot végzett.