3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyteljesítményű geotermális erőmű épül Battonyánál 116 millió euró befektetésből. A "Dél-Alföldi EGS erőmű" projekt 39,3 millió euró uniós támogatást kapott az innovatív, megújuló energiák előállítását támogató NER300 program keretéből - jelentették be kedden délután Gajda Róbert Békés megyei kormánymegbízott Békéscsabán sajtótájékoztatón.

Gajda Róbert kiemelte: a projektet a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt fejlesztési programnak nyilvánította, a geotermális energiát innovatív módon hasznosító villamoserőmű éves szinten 12 Megawatt áramot termel majd és 60 Megawatt hőt.

A helyben termelt energiával csökken a dél-békési térség energia-függősége, az olcsó energiára új mezőgazdasági és ipari vállalkozások települhetnek, közvetetten új munkahelyek létesülnek, a melléktermékként keletkező hőenergiát a kertészetek és a térségi önkormányzatok közintézményei tudják majd hasznosítani. Hozzátette: a beruházással kapcsolatos engedélyeztetési eljárásokról a hivatal kedden második alkalommal egyeztetett a projektnyertes EU-FIRE EGS Hungary konzorcium képviselőivel.

Kovács Péter, az EU-FIRE ügyvezetője a sajtótájékoztatón kiemelte: a beruházás a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal és a Nemzetgazdasági Minisztériummal szoros együttműködésben valósul meg. A battonyai projekt az első föld hőre alapozott EGS erőmű lesz Magyarországon, az energiát nem forró termálvízből nyerik, hanem 220-240 celsius fokos kőzetből. A hőkutakba felszíni vizet vezetnek és az így kivezetett forró vízből termelnek villamos energiát. A battonyai hátság adottságai jók a technológiához, viszonylag nem túl mélyen található forró kőzet.

A magyarországi projektet az Európai Bizottság geotermális kategóriában a legjobbnak minősítette. A battonyaihoz hasonló kutató és szemléltető projektek jelenleg az Egyesült Államokban és Ausztráliában zajlanak. Hozzátette: elkészült a projekt végrehajtási terve, jelenleg zajlanak az előkészületek a további kutatásokra, az eredmények alapján a feltáró fúrásokra és a tározók kialakítására. A projekt várható befejezése 2018. december, az időpont egy évvel hosszabbítható. Az EU az elnyert 39,3 millió euró összegből 16 millió eurót kifizetett a konzorcium részére. Az EU-FIRE EGS Hungary a Battonya területére kiírt geotermikus koncessziós pályázatot elnyerte, a konzorcium a mélyfúrásokra négyszáz négyzetkilométeres területre a szerződést a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal októberben aláírta.

Az EU-FIRE EGS Hungary konzorciumban a magyar tulajdonú EU-FIRE 95 százalék tulajdonrésszel rendelkezik, öt százalékkal az izlandi Mannvit vállalat. Az EU-FIRE a hazai geotermális projektek fejlesztésében rendelkezik nagy tapasztalatokkal, a Mannvit nemzetközi szinten a geotermális erőforrások kiaknázásában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!