A Szerencsejáték Zrt. nemrég frissítette a megítélt támogatásokat listázó oldalát a tavalyi utolsó és az idei első hónapok döntéseiről. Ami 2019 első hónapjait illeti, egyből egy teljesen új támogatottal indította az évet a lottótársaság.
Január-februárban mindössze három szerencsésről tudott beszámolni a cég. Januárban 8 millió forint plusz áfát kapott a Férfiak Klubja Kft., februárban 10 millió plusz áfát a Hazai Termék Kft., a legtöbb pénzt pedig a Netrise Hungary-nek ítélték meg, 40 millió plusz áfát.
A cég egyedüli tulajdonosa az a Bessenyei István, aki korábban Sarka Kata és Rogán Cecília üzlettársa is volt a Nakama&Partners-ben, egy ideje már Sarka Kata férje is (Sarka Kata legalábbis Bessenyeiné néven regisztrált be egy futóversenyre), és a Fidesz kedvenc őrző-védő cégének, a Valton-Sec kisebbségi tulajdonosa.
Kormányközeliek és a Fradi kapott sokat tavaly év végén
Ami a tavalyi utolsó negyedévet illeti, összesítésünk alapján kicsivel több mint egymilliárd forint sorsáról döntött az állami lottótársaság:
- októberben 217,
- novemberben 116,
- decemberben pedig 677 millió forintot osztott szét.
Ezzel együtt 2018-ban összesen 1,45 milliárd forint sorsáról döntött a Szerencsejáték Zrt., ami az elmúlt évek legmagasabb összegét jelenti.
A listán ezúttal is szerepelnek érdekes tételek, ám kezdjük azzal, aki a legtöbb támogatást kapta a szóban forgó időszakban. A Magnó Studio Szolgáltató Kft. két részletben összesen 142 millió forint plusz áfa támogatásban részesült decemberben, de ettől nem túl sokkal marad el a Mikulásgyár Alapítvány, ahova 90 millió forint vándorolt még egy októberi döntés eredményeként. Ebben a hónapban egyébként 50 millió forint plusz áfát ítélt meg a Szerencsejáték a Szövetség a Nemzetért Alapítványnak, amely szervezet legutóbb 2015-ben kapott szintén 50 milliót a társaságtól.
Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
Az alapítvány Orbán Viktor első és eredeti polgári köre mögött álló szervezet. A Szövetség a Nemzetért Alapítvány (SZNA) az Orbán Viktor által 2002-ben életre hívott polgári körök fenntartásáért felelt, konkrétan ez a szervezet állt a Polgárok Háza, illetve az Orbán Viktort és egykor Vona Gábort is soraiban tudó Szövetség a Nemzetért Polgári Kör mögött. A szervezethez már korábban is vándoroltak kormányközeli támogatások. 2016-ban az állami tulajdonú légiforgalmi szolgáltatócégtől, a HungaroControl Zrt.-től kaptak 320 millió forintot, ugyanebben az évben Rogán minisztériumától is kaptak 20 milliót.
Szintén októberben Balog Zoltán, volt emberi erőforrás miniszter imareggelijét is megtámogatta a Szerencsejáték, a D.C. Magyarországi Alapítvány 30 millió forintot kapott. Az összeg megegyezik a 2017-es adománnyal. Mint akkor beszámoltunk róla, ebből a pénzből az Első Magyar Nemzeti Imareggeli megrendezését fedezték. Az alapítvány 2017-es beszámolója szerint ehhez még a Mol-tól is kaptak 10 millió forintot, a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-től pedig 5 milliót. A lottótársaság tavaly októberi 30 milliója szintén hasonló rendezvényt támogatott, az alapítvány beszámolója szerint 2018. november 15-17. között megrendezték a Második Magyar Nemzeti Imareggelit.
Novemberben sem fukarkodott a Szerencsejáték, a Békemenetekhez köthető Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány számára 70 millió forintot utaltak ki. Ezen túlmenően 10 milliót adtak a DEPOK - Demokrácia és Politikai Kultúra Alapítványnak is.
Az év utolsó hónapja szokás szerint az osztogatásokról szólt, melynek során 270 millió forintot adtak a Fradi égisze alatt működő sportágak támogatására. A legtöbbet, 50 milliót maga az egyesület, az FTC kapta, de 45-45 millió jutott az FTC Kajak-Kenu Utánpótlás-nevelés Nonprofit Kft.-nek és az FTC Vízilabda Utánpótlás Nonprofit Kft.-nek, 40 millió pedig az FTC Férfi Torna Kft.-nek.
A Garancsi Istvánhoz köthető szervezetnek, a Magyar Természetjáró Szövetségnek 10 millió forintot, az Albert Flórián Labdarúgó Utánpótlás és Sportalapítvány pedig 45-öt kapott a lottótársaságtól. A Németh Szilárd elnöklése alatt működő Magyar Birkózó Szövetségnek ehhez képest viszont csak aprópénz, 5 millió forint esett le tavaly év végén.