Az előkelő londoni Knightsbridge kerületben emelkedő, patinás piros téglás áruház extravagáns pompájáról - és nem kevésbé extravagáns árairól - legalább annyira híres, mint eddigi tulajdonosáról, Mohamed Fayed brit-egyiptomi mágnásról. Fayed, aki a párizsi Ritz szállónak is tulajdonosa, az utóbbi években azzal keltette a legfőbb feltűnést, hogy fia, Dodi és a néhai Diana hercegnő meggyilkolásával vádolta a brit királyi családot, a kormányt és a titkosszolgálatokat.
A Harrods története 1834-ig nyúlik vissza, amikor Charles Harrod Kelet-Londonban élelmiszer-nagykereskedést nyitott. A szerény vállalkozásból kinőtt luxusáruház 1905 óta működik jelenlegi helyén és épületében.
Az áruházat 1985-ben szerezték meg a Fayed-fivérek, 615 millió fontos, máig vitatott hátterű ügylet keretében. Az ügyben a brit kormány hosszas vizsgálatot is folytatott, és az ennek során feltárt szabálytalanságok sora volt a fő hivatkozási alap arra, hogy a brit hatóságok rendre elutasították az évtizedek óta Nagy-Britanniában élő Mohamed Fayed brit állampolgársági kérelmeit.
A Harrods-csoport új tulajdonosa szombattól a Qatar Holdings, a katari uralkodócsalád által kezelt állami vagyonalap, a Qatar Investment Authority befektetési részlege. A Qatar Holdings vezetője az emírség miniszterelnöke, aki szombaton személyesen írta alá Londonban az adásvételi szerződést.
A társaság más nagy európai cégekben is komoly befektetésekkel bír; a cég például a Volkswagen autóipari csoport harmadik legnagyobb részvényese.
Mohamed Fayed a hivatalos indoklás szerint azért adott túl a Harrodson, mert vissza akar vonulni, hogy több időt tölthessen családjával.
MTI/Menedzsment Fórum