3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország 2010-2011-ben 70 milliárd rubel bevételre számít a privatizációból. Mintegy 450 részesedést adnak el az infrastrukturális vállalatokból.

Egyebek mellett eladnák a Sovkomflot hajózási vállalat és számos biztosító egy részét, így például a Rosgosstrah (Roszgoszsztrah) 13 százalékát - közölte Elvira Nabiullina társadalmi és gazdasági fejlesztési miniszter kedden. Nabiullina a Vlagyimir Putyin Novo Ogarjovo-i rezidenciáján tartott értekezlet után elmondta: összesen 450 részesedést adnak el az infrastrukturális vállalatokból.

A miniszter hangsúlyozta, hogy nem privatizálják jövőre az állami Szberbank, a VTB, az államvasutak, az Aeroflot, a Rosneft (Rosznyeft) és a Gasprom Neft (Gazprom Nyeft) részeit. Egyben cáfolta a korábbi híreket, amelyek szerint a moszkvai Seremetyevo légikikötőt, vagy annak részét magánkézbe adnák, nem zárta ki viszont egy üzemeltető társaság bevonását.

Vlagyimir Putyin kormányfő az értekezletet megnyitva hangsúlyozta: a válság idején jelentősen megnőtt az állam jelenléte a gazdaságban, de a problémák enyhülésével, a gazdaság helyreállásával és a tartós növekedéshez visszatéréssel szükség lesz pontos tervre arról, mit kezdjen az állam a felesleges vagyontárgyakkal.

"Az elemzések kimutatták, hogy ezek az állami vállalatok részben éppen úgy működnek, mint a magáncégek, kizárólagos céljuk a jövedelemszerzés, de közben ingyen használják az állami tulajdont" - mondta.

Putyin úgy vélte, az állami jelenlét növekedése a gazdasági válság idején az állam természetes reakciója volt arra, hogy a magánszektor részben nem tudott megbirkózni a nemzetközi válság miatt növekvő problémákkal, és az államhoz fordult segítségért. Hangsúlyozta azonban, hogy minden egyes konkrét esetben alaposan meg kell vizsgálni, mennyire érdemes befektetni a privatizált cégekbe, hoz-e a befektetés javulást az adott cég gazdálkodásában, és hogy teljesülnek-e a nemzetbiztonsági követelmények, különösen a stratégiai jelentőségű ágazatokban.

Végül rámutatott: a privatizáció nem lehet sem ingyenes, sem kedvezményes, s ha az állami tulajdonból el kell adni, akkor csakis valós piaci áron, minden engedmény nélkül. És ebben az esetben a privatizáció hozzájárul a költségvetés feltöltéséhez is, ami nem mellékes a tervezett hiány miatt.

Putyin az értekezletet annak megvitatására hívta össze, hogy hogyan és mit privatizálnak a közeljövőben. A tervek szerint ugyanis az idén várható 3,2 billió, jövőre 2,9 billió rubel hiányt legalábbis részben privatizálásból szándékoznak fedezni, és ehhez módosítani kell a stratégiai jelentőségűnek minősített, s ezért nem elidegeníthető cégek listáját.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!