3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alig haladta meg a 8 millió forintot az új Nagyerdei Stadion üzemeltetőjének tavalyi árbevétele, ahhoz hogy a vállalt fejlesztéseket végre tudják hajtani, 254 milliós hitelre van szüksége.

Ahogy arról már beszámoltunk, egy 2012-ben mindössze 155 ezres, tavaly pedig 72 ezres nyereséggel rendelkező helyi érdekeltségű klaszter nyerte el az új Loki-stadion üzemeltetési jogát. Bár a cégben tulajdonos többek között a Debreceni Labdarúgó Akadémia, a Debreceni Városi Televízió, és a DVSC Futball Szervező Zrt. és a debreceni önkormányzat is, meglehetősen nagy feladatnak tűnt, hogy évi 10 millió forint forint plusz áfát fizessen a jogokért, plusz százmilliókat teremtsen elő a szükséges és bérleti szerződésben vállalt beruházási kötelezettségének teljesítéséhez.

Így nagy meglepetésnek nem is tűnik, hogy egy közgyűlési előterjesztés szerint 200 millió forint plusz áfa, vagyis 254 millió forint hitelt venne fel az MSE Magyar Sport- és Életmódfejlesztő Klaszter Kft., a terveik szerint önkormányzati garanciavállalással.

"A hitelre a Nagyerdei Stadion bérbeadandó helyiségeinek infrastrukturális fejlesztéséhez és a LOKI Szurkolói Klub, valamint a LOKI Múzeum kialakításához van szükség, melyre a MSE Kft. a Stadion üzemeltetésére való pályázata során vállalt kötelezettséget" - írják levelükben, melyet a közgyűlés számára nyújtottak be. A közbeszerzési eljárás során ugyanis azt vállalták, hogy a stadionban található kereskedelmi területek legalább  50 százalékát az aréna birtokbaadását követő egy éven belül legalább 2 évre bérbeadja. A hitel visszafizetésére pedig majd a kialakítandó helyiségek bérbeadásából származó bevétel nyújt fedezetet.

Kósa Lajosék (debreceni polgármester még) helyzete annyiban nehezebb csak, hogy a törvény értelmében önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletet már csak a kormány hozzájárulásával köthet. Tehát a végleges döntés előtt még Orbán Viktorék beleegyezése is szükséges ahhoz, hogy az önkormányzat, mely az MSE-ben 22 százalékban tulajdonos, kezességvállalást nyújtson a stadionüzemeltető negyedmilliárdos hitelfelvételéhez.

Abban az esetben egyébként ha a kezesség lehívására sor kerülne, akkor a bérbeadásból származó bevételek az önkormányzathoz kerülnek, másrészt pedig a lehívott összeggel arányban Kósáék tulajdonrészt szereznek a stadionon végzett beruházásokból.

Éles kontraszt?

A debreceni Loki-stadion üzemeltetése szinte éles kontrasztban áll a másik nagy - idén átadott - beruházással, a Fradi-stadionnal. A zöld-fehérek új otthonának üzemeltetési jogát ugyanis egy világhírű francia cég nyerte el, mely többek között a Dortmundnak, a PSG-nek és a Juventusnak is dolgozott már.

Ráadásul Kubatovék hosszas egyeztetések után arról is döntöttek, hogy eladják a stadion névhasználati jogát, és a múlt héten jelentették be: 7 éves szerződést kötött a stadionüzemeltető Lagardére és a Groupama Garancia Biztosító. Így az új Fradi-stadion a Groupama Aréna nevet vette fel. Ezzel szemben Debrecenben ebből "sem csináltak nagy ügyet": az újonnan épülő stadion (egyelőre) a Nagyerdei Stadion néven fut.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!