A felmérés történetében 1996-ban, 1999-ben és most fordult elő, hogy a márciusban a februárinál alacsonyabb ütemű növekedésre számítottak a megkérdezett vállalatvezetők.
A feldolgozóipar első negyedéves növekedési üteme elmarad az előző években megszokottól, ami azt jelzi, hogy a bővülés mértéke a következő hónapok során is mérséklődik - értékeli a kiadvány a 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében végzett felmérés eredményét.
A kutatás minden részindexének értéke - a foglalkoztatási index kivételével - 50 pontnál magasabb, vagyis az adott szegmens várható bővülésére utal, de a növekedési ütem havi összevetésben valamennyi esetben csökkenő.
A termelési és a rendelési index értéke egyaránt 53,5. A termelési index 2,0 százalékponttal marad el a februári növekedési ütemétől. A rendelési index értékének csökkenése az előző hónaphoz képest 2,5 százalékpont, ami a többi index alakulását kedvezőtlenül befolyásolta. Az előző hónaphoz hasonlóan a kibocsátás legjobban a kohászat és fémfeldolgozás (68,2) területén nőtt, valamint az új megrendelések is itt nőttek a legjobban (72,7). Az előbbi két index értéke közel tíz százalékponttal marad el az előző három év azonos időszakainak átlagos növekedésétől.
A foglalkoztatási index a múlt havi stagnálás után márciusban a januári értéknél (49,0) nagyobb visszaesésre utal. Az ágazatok közül márciusban is, mint februárban, a kohászat és fémfeldolgozás (63,9) teljesített a legjobban. Emellett növekedést mutat még a faipar (58,3), a gépipar (53,0) és az élelmiszeripar (51,3) indexe is. A vegyipar (42,7) múlt havi növekedését most csökkenés követte. A régiók közül a legnagyobb növekedést márciusban a Központi körzet (56,1) és Észak-Magyarország (56,3) indexe mutatja.
A BMI alapján romlanak a kilátások
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) márciusban havi összevetésben 1,8, éves összehasonlításban pedig 4,9 százalékpontos csökkenést követően 51,9 volt - áll a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság Üzleti jelentések című kiadványában.