2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A részben állami tulajdonú Gaz de France (GdF) francia energiavállalat továbbra is csatlakozni szeretne a Nabucco-konzorciumhoz, ezt a cég elnök-vezérigazgatója, Jean-Francois Cirelli többször hangoztatta Bukarestben, ahol a hét végén a román elnök, a kormányfő és a gazdasági miniszter támogatását kérte terve megvalósításához.

„Nem gazdasági, hanem politikai okból zártak ki minket a vállalkozásból” - hangoztatta romániai körútján a GdF elnöke a Le Figaro című francia napilap hétfői beszámolója szerint. Jean-Francois Cirelli szerint a német RWE csatlakozása növelte a Nabucco-terv megvalósításának esélyét, és a GdF sem szeretne kimaradni.

A Nabucco tervezése azóta kapott új lendületet, hogy február elején a német RWE energiavállalat hatodik tagként csatlakozott a tervező-kivitelező konzorciumhoz, amelyet addig a török Botas, a Bulgargaz, a román Transgaz, a Mol és az osztrák OMV Gas International alkotott.

A konzorcium bővítését hosszas huzavona előzte meg, mert Törökország politikai okból ellenezte a korábbi jelölt, a Gaz de France csatlakozását a csoporthoz, így büntetve Franciaországot, amiért az törvényben tényként ismerte el az 1915-ös örmény népirtást. A török álláspont szerint harcok voltak, de népirtással Törökország nem vádolható.

A GdF az utóbbi időben megsokszorozta romániai érdekeltségeit: 2005-ben megvásárolta a román államtól a Distrigaz Sud többségét, a cégnek jelenleg 51 százalékos tulajdonosa. A román cég évi több mint egymilliárd eurós forgalmat eredményez a francia vállalatnak. Ezenkívül jelenleg Románia gáztároló kapacitásának 15 százaléka a GdF tulajdonában van, arányát új tárolók nyitásával 20 százalékra szeretné emelni.

A Nabuccóhoz való csatlakozás reményében a GdF nem kíván más befektetésekben részt venni, így a Déli Áramlat gázvezetékében sem, amelyen a tervek szerint 2013-ban indul meg a szállítás Oroszországból Olaszország, illetve Közép-Európa felé.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!