4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György gazdasági miniszter azt javasolta a Gazdasági Tanácsnak (GT), fogadja el, hogy 2001-ben éves szinten a korábban jelzett 5-7 százalék helyett 8-9 százalékra módosul a kormányzat inflációs előrejelzése.

A számításoknál 8,5 százalékot vesznek figyelembe, és a tanács kormányzati, munkaadói, munkavállalói oldala azzal is egyetértett, hogy ez év decemberben 6-7 százalék közötti sávban várható a pénzromlás. Orbán Viktor hangsúlyozta: az inflációs előrejelzés megvitatása a Gazdasági Tanácsban nem a felelősség megosztását jelenti, hanem azt, hogy az inflációs várakozást mérsékeljék.

Orbán Viktor a Gazdasági Tanács ülésén aláhúzta: a kétéves költségvetés idei számaira vonatkozóan a kormány nem tapasztalt olyan körülményt, amely indokolná, hogy a költségvetéshez hozzányúljanak. A miniszterelnök az elmúlt évi folyamatokról kifejtette: a tavalyi reálbér-növekedés nem 1,5 százalékos, hanem annál nagyobb volt, hiszen abba bele kell számítani az elmúlt évben biztosított gyermekkedvezmények hatását és az idén 2000-re végrehajtandó bérkorrekciót, ez utóbbi önmagában 0,5 százalékponttal emeli meg a számított 1,5 százalékos reálbér-szintet.

A miniszterelnök tudatosította: a 2000. évre vonatkozó bérkorrekciót nem számítják bele az idei, tervezett bérintézkedésekbe. A kormány tartja magát a vállalt kötelezettségéhez, vagyis a nominális bért az infláció plusz a GDP növekedésének felével emeli meg. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke, Szabó Endre a GT ülésén aláhúzta: a közszférában az idei évre tervezett béremelés mértékét emelni kell, mivel azt a 6 százalékos éves inflációs mértékhez igazították, eközben a kormány módosított a pénzromlásra vonatkozó előrejelzésén: éves szinten 8-9 százalékra várja 2001-ben.

A munkaadói oldal részéről Demján Sándor, a VOSZ elnöke aláhúzta: nem a béremelésekre kellene koncentrálni az európai uniós csatlakozás kapcsán, hanem arra, hogy az általános forgalmi adó 25 százalékos mértékét még az unióba való belépés előtt mérsékelje a kormányzat, hisz az versenyhátrányt okozhat a magyar gazdaságnak. Demján Sándor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy veszélyben van Budapest gazdasági-pénzügyi regionális szerepe. Megítélése szerint jobb együttműködésre van szükség a kormány és a főváros vezetése között ennek erősítése érdekében. A VOSZ elnöke a regionális szerep kapcsán felvetette, hogy szükség van a Budapesti Értéktőzsde megerősítésére. Elsőrendű feladat, hogy kormányzat támogassa: a mostaninál több vállalat papírja forogjon a Budapesti Értéktőzsdén.

Varga Mihály pénzügyminiszter szerint a kormány az uniós csatlakozási folyamatban fontosabbnak tartja a gazdasági növekedés magas szintjét, mint azt, hogy mesterségesen leszorítsa a pénzromlást. A pénzügyminiszter felhívta a figyelmet: az önkormányzatoknak szem előtt kellene tartaniuk, hogy partnerei legyenek a kormánynak az infláció csökkentésében, hisz a hatósági áraknál a kormányzat szigorúan tartja magát az inflációs prognózis megkövetelte árakhoz, eközben az önkormányzatok, köztük a fővárosi, 15-20 százalékos áremelést hajtottak végre ez év január elején a közműdíjaknál.

Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta: a 8-9 százalékos éves inflációs prognózis valószínűleg tartható lesz. Az év során a dezinflációs folyamat folytatódik, és december/december időszakra vetítve 6-7 százalék lehet az infláció. A dezinfláció folyamatában 25 dollár átlagos olajárra, 0,98 dollár/euró árfolyamra, a mezőgazdasági árak tavalyinál lassúbb emelkedésére, a termelékenység növekedésére számítanak. Az MNB elnöke nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy az idén még egyszer csökkentik a forint árfolyamának havi leértékelési ütemét.

Az ülésen elhangzott: az infláció alakulását szeptemberben ismét napirendre tűzik a Gazdasági Tanács ülésén. Matolcsy György gazdasági miniszter a Gazdasági Tanács bővítésére és korszerűsítésére tett javaslatot. A miniszter azt ajánlotta, hogy a holland mintát alapul véve az érintettek június végéig alkossák meg a GT alapszabály-tervezetét, valamint a tanácson belül hozzanak létre stratégiai és operatív munkabizottságokat.

A vitában Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette: mindenki érdeke, hogy az érdekegyeztetés körüli vita végére pont kerüljön és az érdemi munkára lehessen koncentrálni. A kormányfő szerint nem érdemes az érdekegyeztetés régi struktúrájában gondolkodni, a munkát új keretek között kell folytatni. Az Európai Unió kritikáit idéző szakszervezeti hozzászólásra reagálva Orbán Viktor leszögezte: az érdekegyeztetésről folyó vitába az érintett felek az EU-t ne keverjék bele, hanem a magyar gazdaság érdekeit tartsák szem előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!