Sokan várják a Google Glass okosszemüvegtől, hogy forradalmasítja majd a digitális eszközök piacát és például a hangvezérlésnek köszönhetően bármilyen élethelyzetben biztonságosan tudjuk majd használni, ellentétben a hagyományos okostelefonokkal. Egy tanulmány szerint azonban az egyik leggyakoribb veszélyforrás, a vezetés közbeni üzenetírás kockázata nem csökken a Glassal – írja a Fast Company.
A Floridai Egyetem kutatói 40 embert ültettek egy autószimulátorba, hogy megnézzék, mikor reagálnak gyorsabban a veszélyhelyzetekre, ha okostelefonok pötyögnek be egy üzenetet, vagy a Google Glass-nak diktálják azt. A kísérlet azt a meglepő eredményt hozta, hogy a két eszköz használóinak reakcióideje nem különbözött egymástól egy veszélyhelyzetben. Ez azért is érdekes, mert a Google Glassal elvileg nem kell levennünk a szemünket az útról, ugyanakkor a kivetített képet nézve máshová fókuszálunk, ami ezek szerint olyan, mintha egyáltalán nem az utat néznénk. Ennek ugyanakkor megvan az az előnye - ahogy ez a tanulmányból is kiderül -, hogy akik a szemüveget használták, hamarabb visszanyerték uralmukat az autó felett, mint a mobilosok.
Ben Sawyer, a kísérletben részt vevő kutató ennek kapcsán reményét fejezte ki, hogy a Google Glass a későbbiekben képes lesz úgy közölni fontos információkat a vezetővel, hogy a kockázatokat is a minimálisra szorítsa.
Természetesen ezeket a kísérleteket ellenőrzött körülmények között hajtották végre, a közúti forgalomban a legbiztonságosabb, ha semmilyen eszköz nem vonja el a figyelmünket az útról. A mobilok évente 1,6 millió balesetet okoznak.
A Google Glass mellett számos cég kínál olyan kütyüket, amelyeket a testünkön viselhetünk. Ezek zöme a sportolás közben nyújt segítséget, de az Apple nemrég bejelentett okosóráját például hétköznapi használatra szánják.
Szász Péter
mfor.hu