2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kelet-európai EU-csatlakozó országok nem tudhatják az általuk remélt időre teljesíteni a valutauniós csatlakozás államháztartási követelményeit, ezért ezek az országok jó eséllyel csak az évtized legvégére tudják meghonosítani az eurót - áll az egyik vezető pénzügyi szolgáltató londoni irodájának új jelentésében.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci helyzetelemzése szerint Magyarországnak, Lengyelországnak, Szlovákiának és az euróövezetbe egyébként sem nagyon siető Csehországnak a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentése a legnehezebb az összes euróövezeti kritérium közül.

Amennyiben ezek az országok valóban be akarják vezetni 2008-ban az eurót, az elfogadhatatlan mértékű kiadáscsökkentési kötelmeket róna rájuk a következő három évben. A JP Morgan szerint ezért 2009-2010 előtt nem várható az EU-hoz májusban csatlakozó kelet-európaiak belépése az euróövezetbe, különösen annak figyelembe vételével, hogy a 2005-2006-ban esedékes választási fordulók előtt a politika nem szívesen vágna bele megítélésbeli károkat.

A JP Morgan londoni irodájának saját becslése szerint a magyar államháztartási deficit az idei 5,8 százalék, a jövőre jósolt 4,8 százalék és a 2005-re várt 4,0 százalék után még 2006-ban is 3,7 százalék lesz az ESA számítási módszer alapján.

A pénzügyi szolgáltató szerint a négy EU- és euróvárományos kelet-európai ország közül minőségileg a legjobb kormányzati költségvetési konszolidációs program Szlovákiáé és Lengyelországé, amelyek jelentős kiadáscsökkentési célok mellett növekedés-központú adóreformokat is tervbe vettek.

Jóllehet Magyarország konszolidációs programja a kitűzött deficitcélok alapján a legambiciózusabb, Csehországéval együtt elmarad az előbbi kettőtől, mert továbbra is magas általános adóterheléssel és a hazai össztermék értékéhez mérten magas arányú központi szociális újraelosztással számol.

A JP Morgan megállapítja ugyanakkor azt is, hogy a konszolidációs programokhoz szükséges intézkedések parlamenti elfogadtatásának esélyei Magyarországon a legjobbak, mert a térségben a magyar kormányé a legnagyobb törvényhozási többség. A többi országban kormányzó, esetenként tényleges többség nélküli, gyenge koalíciók nagyobb kockázatot jelentenek a konszolidációs programokra - áll a bankcsoport elemzésében.

Forrás: MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!