3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Kommerszant című orosz üzleti lap hétfői számában adott hírt a South Stream Hungary Zrt - Déli Áramlat Magyarország Zrt. - orosz-magyar vegyes vállalatot megalakító dokumentumok aláírásáról.

A lap ismertette Magyarország Déli Áramlathoz való csatlakozásának történetét, s rámutatott: kormányközi megállapodást Oroszország már a Déli Áramlat minden résztvevőjével aláírt Ausztria kivételével, vegyes vállalatot azonban eddig csak Olaszországgal, Szerbiával és Magyarországgal alapított.

A lap által megkérdezett szakértő megemlítette, hogy Bulgária, Törökország és Ausztria állami energetikai konszernjei a Déli Áramlat mellett részt vesznek a vele konkuráló, európai Nabucco projektben is. "Magyarországon a Nabuccót a Mol, a Déli Áramlatot a Magyar Fejlesztési Bank támogatja" - mondta a Brokerkreditszervisz cég elemzője, Makszim Sejin.

A Kommerszant emlékeztetett rá, hogy Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója tavaly márciusban az év májusára helyezte kilátásba a vegyes vállalat megalapítását, ez azonban elmaradt, mert az orosz gáz Magyarországra történő szállítása körül konfliktus keletkezett. A Gazprom ugyanis tavaly május elsejével megszakította a RosUkrEnergo és az Emfesz útján történő gázszállításokat, miután a január és április közötti szállításokat nem adminisztrálták megfelelően és nem is fizettek értük. Április végén az Emfeszt, amely addig a RosUkrEnergóban a Gazprom partnereként jelen lévő Dmitrij Firtas ellenőrzése alatt állt, eladták 1 dollárért a svájci székhelyű Rosgas AG-nek - mutatott rá a lap, s azt írta, hogy máig nem ismert, kik a cég tulajdonosai, de az utóbbi időben az Emfesz eladásának-megvásárlásának felülvizsgálatát követelő több bírósági döntés született.

"Máig nincs döntés arról, ki fogja szállítani az orosz gázt Magyarországra 2010-ben. Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője pontosításként annyit közölt, hogy a Gazprom kizárólag szerződései alapján szállít. Ezek alapján Magyarország mintegy 3,5 milliárd köbmétert kap, és ilyen mennyiség érkezett Magyarországra korábban az Emfesz útján is. Az orosz-magyar gazdasági kormányközi vegyes bizottság pénteki ülésén nem talált megoldást a kérdésre. Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis elnevezésű amerikai elemző vég vezetője a lap kérdésére válaszolva annak a feltételezésnek adott hangot, hogy a felek mindenképpen közvetítőt kapcsolnak majd be az új szállítási sémába" - írta a Kommerszant.

A Déli Áramlat gázvezeték Oroszországból a Fekete-tegeren át Bulgáriába tart, s a tervek szerint 2015-től Görögországba, Bulgáriába, Olaszországba, Szerbiába, Magyarországra, Szlovéniába és Ausztriába visz évi 63 milliárd köbméter gázt. A vezetéket üzemeltető vállalat részvényesei az orosz Gazprom és az olasz ENI, s a tervek szerint csatlakozik majd még a francia EdF.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!