3p

Magyari Józsefet, a Kossuth Holding Vagyonkezelési Rt. vezetőjét nevezik majd ki a Transelektro „válságmenedzserévé”. Az általa vezetett testület célja, hogy kivezesse a cégcsoportot súlyos likviditási nehézségeiből.

A Népszabadság értesülését az mfor.hu forrásai is megerősítették. Úgy tudjuk, Magyari Tamás a közelmúltban alakult hitelezői konzorcium megbízottjaként veszi át a csoport ipari részének irányítását, tehát a bankok pénzérdekeit képviseli majd.

Hétfőn megalakult a hitelezői konzorcium

[ajanlo=1474][igazitas=left/]

Mint ismert, Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter még pénteken jelentette be, hogy - a hitelező bankokkal együtt - válságmenedzsmentet neveznek ki a Transelektro élére. A testület a cég operatív vezetését látja majd el, és "stratégiai együttműködést tart fenn" a tulajdonosokkal. Ezzel párhuzamosan a kereskedelmi bankok - még hétfőn - hitelezői konzorciumot alakítottak Erdei Tamás, az MKB Bank elnök-vezérigazgatójának, a Magyar Bankszövetség elnökének vezetésével.

Kóka jelezte: a likviditási válság megoldásában mind az állam, mind a az eddigi befektetéseiket féltő kereskedelmi és állami bankok, mind a tulajdonosok érdekeltek. Ennek megfelelően az MFB és az Eximbank átütemezi a Transelektro hiteleit, illetve utóbbi a csoport export-megrendeléseit finanszírozza, s a jelenlegi 11 milliárd forintos hitel-összeget toldja meg további 1 milliárddal. Ez gyakorlatilag a közel-keleti kintlevőségek egy részének faktorálását jelenti.

A reorganizációs programban a cégcsoport tulajdonosai készpénzzel, illetve a tulajdonukban álló ingatlan-portfolió jelzálog terhelésével vesznek majd részt. Emellett elképzelhető, hogy a kereskedelmi bankok is friss pénzzel segítik a társaság működését.


5 milliárd forint gyorshitel kell

[ajanlo=1473][igazitas=right/]

Kóka úgy véli: a Transelektro 5 milliárd forint azonnali friss hitelt igényel. A miniszter tájékoztatása szerint a csoport közel 50 milliárd forintos rendelésállománnyal rendelkezik, amely a jelenlegi helyzetben valószínűleg nem teljesíthető. A csoporthoz 47 milliárd forintos külső tőke- és hitelállomány kapcsolódik, amelyből az állami bankok több mint 22 milliárddal részesednek, azaz az állam eddig 22 milliárd forinttal járult hozzá a cég működéséhez. Lejárt hitele nincs a csoportnak.

Székely Péter az mfor.hu-nak korábban elmondta: a csoport banki hitelállománya 30 milliárd forintra rúg, a szállítói tartozások pedig 5 milliárd forintot tesznek ki. Utóbbival szemben áll egy hasonló nagyságrendű vevői követelésállomány. Emellett rendelkeznek egy előmegállapodással arra, hogy az APEH átütemezi több mint 1 milliárd forintos adókötelezettségét.

Az elnök-tulajdonos szerint az "időszakos likviditási problémát" egy rövid időn belül összeállítandó intézkedéscsomaggal kívánják megoldani, amelyben mindenki kivenné a részét, az állami és kereskedelmi bankoktól kezdve a tulajdonosokon át a minisztériumig.
A hosszabb távú problémák kezelése érdekében a csoport 2005 közepén elkészíttetett egy "kibontakozási tervet", amit most felfrissítettek. Ez magában foglalja a szerkezet-átalakítást, az egységes irányítást, a külső befektetők bevonását és a portfólió-tisztítást. Utóbbi egységek eladását, illetve gyárbezárásokat jelenthet.

Székely kérdésünkre jelezte: Amennyiben "a bankokkal történő megállapodás ára az, hogy félreálljak, akkor meg fogom fontolni a lépést." Mint ismert, meg nem erősített információk szerint egyes pénzintézetek az elnök-tulajdonos távozásához kötik a segítségnyújtást a likviditási válságban lévő társaság számára.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!