3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg korábban a Deutsche Telekom két, a régióban érdekelt leánycége, a Magyar Telekom és a T-Hrvatski Telekom is indult a szlovén állami kézben lévő Telekom Slovenije privatizációs pályázatán, végül a magyar társaság versenghet, miután a horvát cég nem ad kötelező érvényű ajánlatot.

Pénteken jár le a Telekom Slovenije 49,13 százalékos pakettjére kiírt tenderen a kötelező érvényű ajánlat beadási határideje. Miután a kiírás szerint az azonos anyavállalattal rendelkező társaságok közül csak egy indulhat, így a Deutsche Telekomnak a T-Hrvatski Telekom és a Magyar Telekom közül kellett kiválasztania a saját favoritját. Az elvi lehetősége ugyan megvan, hogy a német társaság teljesen távol tartja magát, illetve leányvállalatait a tendertől, ám ennek a piaci szakértők nem sok esélyt adnak.

Visszalépet a horvátok

Ugyan a T-Hrvatski Telekom közleménye szerint - melyet a Bloomberg idézett -, a Teleklom Slovenije részletes átvilágítását, és részvénycsomag értékesítési körülményeinek vizsgálatát követően döntött úgy, hogy a társaság nem ad be kötelező érvényű ajánlatot a szlovén társaság privatizációjának utolsó fordulójában, ám a háttérben mindenki a német anyavállalat döntését feltételezi.

Korábban összesen 12 nem kötelező ajánlat érkezett, amelyek közül hét társaság kapta meg a lehetőséget, hogy kötelező érvényű ajánlatot adjon. Ezek közül a Magyar Telekom mellett a dubai Oger Telecom, és az izlandi Skipti cégek számítanak szakmai befektetőnek míg pénzügyi befektetőként az ausztrál Macquarie bank, a brit-német Bain Capital and Axos Capital és a luxemburgi-amerikai Carlyle csoport vesz részt a privatizációban.

Arabok lehetnek a befutók?

Az ősszel megjelent sajtóértesülések szerint a legnagyobb eséllyel az Oger Telecom indulhat a mostani kötelező ajánlatok során, miután korábban a cég részvényenként 400 eurót kínált, szemben a Skipti 350 és a Deutsche Telekom (mind a magyar, mind a horvát leányvállalat esetében kínált) 317 eurójával. A szakemberek persze hozzáteszik, hogy az elmúlt hónapokban tapasztalt pénzpiaci bizonytalanság kapcsán a végleges ajánlat sokat változhat. Ám, mint megjegyzik nem - az egyébként számos más területen agresszíven terjeszkedő - arab befektetők esetében várják, hogy "megremeg a kezük".

A Telekom Slovenije jelenleg 62,53 százalékban a szlovén állam tulajdona, további 11,6 százalékot a KAD és a SOD állami alap birtokol. A privatizáció lezártával az állam 25 százalék plusz egy részvényt akar megtartani a Telekom Slovenijében.

A korábbi kiírás szerint a részesedés egyben, vagy két részletben is megvásárolható, utóbbi esetben az első lépésben 35,13 százalékot privatizálnak, és három évvel később a második lépcsőben a maradék 14 százalékot. A nem kötelező ajánlatok benyújtásának határideje október 15. volt. Az elbírálásnál a vételi ár mintegy 70 százalékot nyomott a latban, a pályázat műszaki része 30 százalékot.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!