2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az economica.net romániai gazdasági hírportál szerdai közlése szerint a Mol csoporthoz tartozó Petchem társaság is megvásárolta az Oltchim SPV romániai petrolkémiai társaság tenderfüzetét.

A portálnak az Oltchim kinevezett vagyonkezelője számolt be arról, hogy a Mol is beszállt a privatizációs folyamatba. A magyar társaságnak Stefan Vuza román üzletemberrel, a Baota petrochemical Group-Hengchao Sun-Junlun Petroleum alkotta kínai konzorciummal, valamint az orosz Oil Gas Trade társasággal kell felvennie a versenyt a román állam többségi tulajdonában levő társaság privatizációja során.

Gheorghe Piperea vagyonkezelő a portálnak elmondta, újdonság a Mol versenybe szállása, és a magyar társaság "félelmetes versenytársnak" számít a többi érdeklődő számára, ugyanis megfelelő anyagi háttérrel rendelkezik az Oltchim SPV részvényeinek a megvásárlására. A vagyonkezelő hozzátette, a Mol csoporthoz tartozó Petchem társaság a tíz legerősebb európai petrolkémiai társaság közé tartozik, a polietilén és polipropilén gyártásában pedig egyike a legerősebb európai cégeknek.

A portál közlése szerint az Oltchimet január végéig kellene magánosítani, de valamennyi potenciális vásárló kérésére másfél hónappal kitolták a határidőt. A társaság kikiáltási ára 305 millió euró, az érdeklődőknek 10 millió eurós részvételi garanciát, és a vételár 10 százalékát kell előlegként letétbe helyezniük.

A dél-romániai Ramnicul Valcea városban működő Oltchim petrokémiai társaság azt követően került kritikus helyzetbe, hogy a Petrom társaság két éve bezárta az Oltchim számára nyersanyagot biztosító Pitesti-i Arpechim kőolaj-finomítót. A vagyonkezelő közölte, a Mol egyelőre nem mutatott érdeklődést az Arpechim megvásárlására.

A román kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelmegállapodásban vállalta az Oltchim privatizációját. A társaság 2012 őszén történt eladási kísérlete azonban kudarcba fulladt, miután kiderült, hogy a győztesnek nyilvánított Dan Diaconescu üzletember nem rendelkezik a megfelelő pénzügyi garanciákkal. A társaságot 2013 elején fizetésképtelenné nyilvánították.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!