3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előző ameriaki elnökválasztás egyik jelöltje, a harcos fogyasztó- és környezetvédő Ralph Nader, a Nike elleni fellépésre szólította fel a vállalat által 90 millió dollárral támogatott ifjú kosárzsenit LeBron Jamest.

Nader akciójának a célja, hogy felhívja a figyelmet a sportszergyártók, így a piacvezető cég a Nike módszereire. A vállalatok az éles versenyhelyzetre hivatkozva meglehetősen mostoha munkakörülményeket biztosítanak termékeik előállítóinak. A gyakran alvállalkozóknak kiadott termékek gyártása során ugyanis olyan bérért dolgoztatják a munkásokat, amely a fejlődő világban sem mondható magasnak.

Ezek az okok miatt fordult most Nader a Cleveland Cavaliers 18 éves csillagához, akit a tudása alapján méltán tartanak a jövő Michael Jordenjének. Az aktivista nyílt levélben kérte a kosárlabdázót, hogy emelje fel szavát a munkakörülmények javítása érdekében. Mint hangoztatta, James olyan egyedülálló pozícióban van, hogy véleményére mind az átlagemberek, mind pedig a vállalat ad, így lehetne megoldást találni a problémákra.

A történethez tartozik, hogy Nader nem először fordul LeBron Jameshez segítségért. Előző próbálkozása tavasszal történt, amikor a játékos még középiskolás volt. Akkor arra kérte az összes nagy sportszergyártóval kapcsolatban álló fiatalembert, hogy utasítsa el a támogatókat mindaddig, amíg azok a dolgozók helyzetén nem javítanak. Akkor a kosárlabdázó menedzsmentje elengedte a füle mellett a felhívást, és minden idők egyik legnagyobb összegéért, 90 millió dollárért hét éves szerződést kötöttek a Nikeval.

A Nike elleni támadások 1992-ig vezethetők vissza, amikor egy Jeff Ballinger nevű amerikai aktivista indonéziai tapasztalatait a nyilvánosság elé tárta. Az akkori híradások szerint szándékosan alacsonyan tartott minimálbér miatti alacsony fizetésekről és rossz munkakörülményekről értesült a közvélemény. 1993-ban a CBS nevű csatorna közölt tényfeltáró anyagot az indonéz Nike-munkásokról. A dokumentumfilm szerint a cég nem tűrte a munkások közti szervezkedéseket: akik szakszervezetbe akartak tömörülni, rendszeresen zaklatásnak voltak kitéve, nem egyszer pedig fizikailag is bántalmazták őket.

Ugyan azóta többször ígéretet tett a sportszergyártó a változásokra, ám mindezekből a civil szervezetek szerint vajmi kevés valósult meg. Az utolsó nagyobb sajtóvisszhangot kiváltó eset is ezt támasztja alá, melynek végén az amerikai vállalat január közepén levélben kérte fel a Worker Right Consortium (WRC) nevű New York-i munkajogi szervezetet, hogy küldjön megfigyelőket egy mexikói gyárba, amely a Nike egyik beszállítója. A Global Exchange nevű civil szervezet korábban ugyanis arra figyelmeztetett, hogy a gyárban a rendőrség sztrájkoló munkásokat vert meg.

Kapcsolódó anyag
Kobe Bryant és a szponzorok
1,4 milliárd a kedvenceknek
Adidas-Nike párharc: a foci is az amerikaiaké lesz?



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!