Nader akciójának a célja, hogy felhívja a figyelmet a sportszergyártók, így a piacvezető cég a Nike módszereire. A vállalatok az éles versenyhelyzetre hivatkozva meglehetősen mostoha munkakörülményeket biztosítanak termékeik előállítóinak. A gyakran alvállalkozóknak kiadott termékek gyártása során ugyanis olyan bérért dolgoztatják a munkásokat, amely a fejlődő világban sem mondható magasnak.
Ezek az okok miatt fordult most Nader a Cleveland Cavaliers 18 éves csillagához, akit a tudása alapján méltán tartanak a jövő Michael Jordenjének. Az aktivista nyílt levélben kérte a kosárlabdázót, hogy emelje fel szavát a munkakörülmények javítása érdekében. Mint hangoztatta, James olyan egyedülálló pozícióban van, hogy véleményére mind az átlagemberek, mind pedig a vállalat ad, így lehetne megoldást találni a problémákra.
A történethez tartozik, hogy Nader nem először fordul LeBron Jameshez segítségért. Előző próbálkozása tavasszal történt, amikor a játékos még középiskolás volt. Akkor arra kérte az összes nagy sportszergyártóval kapcsolatban álló fiatalembert, hogy utasítsa el a támogatókat mindaddig, amíg azok a dolgozók helyzetén nem javítanak. Akkor a kosárlabdázó menedzsmentje elengedte a füle mellett a felhívást, és minden idők egyik legnagyobb összegéért, 90 millió dollárért hét éves szerződést kötöttek a Nikeval.
A Nike elleni támadások 1992-ig vezethetők vissza, amikor egy Jeff Ballinger nevű amerikai aktivista indonéziai tapasztalatait a nyilvánosság elé tárta. Az akkori híradások szerint szándékosan alacsonyan tartott minimálbér miatti alacsony fizetésekről és rossz munkakörülményekről értesült a közvélemény. 1993-ban a CBS nevű csatorna közölt tényfeltáró anyagot az indonéz Nike-munkásokról. A dokumentumfilm szerint a cég nem tűrte a munkások közti szervezkedéseket: akik szakszervezetbe akartak tömörülni, rendszeresen zaklatásnak voltak kitéve, nem egyszer pedig fizikailag is bántalmazták őket.
Ugyan azóta többször ígéretet tett a sportszergyártó a változásokra, ám mindezekből a civil szervezetek szerint vajmi kevés valósult meg. Az utolsó nagyobb sajtóvisszhangot kiváltó eset is ezt támasztja alá, melynek végén az amerikai vállalat január közepén levélben kérte fel a Worker Right Consortium (WRC) nevű New York-i munkajogi szervezetet, hogy küldjön megfigyelőket egy mexikói gyárba, amely a Nike egyik beszállítója. A Global Exchange nevű civil szervezet korábban ugyanis arra figyelmeztetett, hogy a gyárban a rendőrség sztrájkoló munkásokat vert meg.
Kapcsolódó anyag
Kobe Bryant és a szponzorok
1,4 milliárd a kedvenceknek
Adidas-Nike párharc: a foci is az amerikaiaké lesz?
A Nike ellen lázítják a cég reklámemberét
Az előző ameriaki elnökválasztás egyik jelöltje, a harcos fogyasztó- és környezetvédő Ralph Nader, a Nike elleni fellépésre szólította fel a vállalat által 90 millió dollárral támogatott ifjú kosárzsenit LeBron Jamest.