4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nokia a globális átszervezések, és az okostelefonok gyártásának Ázsiába történő áthelyezése miatt a komáromi gyáregység alkalmazottai nagy részétől is megválik - közölte a cég.

A Nokia tavaly szeptember végén jelentette be, hogy ezermilliárd eurós költségcsökkentés keretein belül globális átszervezésre készül, így felülvizsgálja többek között a magyarországi gyár működését is. Már ekkor lehetett sejteni, hogy a komáromi üzem sorsa bizonytalan, ma pedig a finn cég hivatalossá tette: 2012 végéig 2300 dolgozótól válnak meg a magyarországi egységben, ami a dolgozók 53 százalékát jelenti, hiszen jelenleg 4400-an dolgoznak az üzemben.

A társaság közleménye szerint Komáromból, Reynosából és Saloból az ázsiai gyárakba helyezik át az okostelefonok gyártását, ezért a három országból összesen 4000 dolgozótól válnak meg.

A vállalat tájékoztatása szerint a leépítéssel érintett három gyár a jövőben az okostelefonok testre szabását végzi az európai és amerikai vevők számára, ugyanakkor az üzemekben csökken a termelés élőmunka igénye. Az MTI szerint Niklas Savander, a Nokia Markets ügyvezető alelnöke a közleményben az átszervezést azzal indokolta, hogy a készülék összeszerelés Ázsiába helyezésével a Nokia közelebb kerül a legtöbb részegység beszállítóhoz és ezzel a társaság képes lesz az innovációkat gyorsabban bevezetni a piacra.

Simai Anna, a komáromi Nokia kommunikációs vezetője szerint, a gyár továbbra is a vállalat ellátási láncának fontos része marad. A gyártás átszervezése nem a gyár teljesítményétől és a végzett munka minőségétől függött - tette hozzá.

A sajtóközlemény szerint a leépítések a tervek szerint 2012 végéig, fokozatosan mennek végbe. A Nokia a dolgozóknak mindenre kiterjedő, a helyi igényekre szabott támogatási programot kínál, amely magában foglalja az anyagi támogatást, valamint segítséget a munkatársaknak abban, hogy helyben újra munkába állhassanak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-hez eljuttatott közleményében sajnálatát fejezte ki a Nokia döntése miatt, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a nehéz helyzetbe jutott dolgozók mielőbb munkahelyhez jussanak; ennek érdekében a minisztérium vezetése megállapodott Yrjö Eskolával, a Nokia komáromi gyárának igazgatójával a közös munkacsoport felállításáról.

A minisztérium mellett Komárom polgármestere is reagált az eseményre: "tavaly ősszel a kolozsvári gyár bezárása kapcsán a cég már jelezte, hogy újragondolja az európai érdekeltségeinek helyzetét, így a komáromi gyárét is. A mai döntés fényében szükségesnek tartom leszögezni azt a fontos tényt, hogy a Nokia továbbra is hazánkban, Komárom városában marad. A társaság a létszámleépítések ellenére is a régió legnagyobb munkáltatója lesz a jövőben is.

Fontosnak tartom azt is, hogy a cég arról tájékoztatott minket, hogy az elbocsátottak átképzésével kapcsolatban minden segítséget megad mind az állam, mind pedig városunk részére. Korábban már felvettük a kapcsolatot a helyi és a megyei munkaügyi központokkal, hogy együtt találjunk megoldást az állásukat elvesztők mielőbbi elhelyezkedésének elősegítésére.” 

Előzmények

A globális átszervezés magyar vonatkozásával kapcsolatban tavaly szeptemberben a magyar Nokia az alábbi nyilatkozatot tette: "A tervek szerint a komáromi gyár tevékenységének fő fókusza fokozatosan a vásárló- és piac-specifikus szoftver és értékesítési csomag testre szabása lesz. Várhatóan, ez a lépés 2012-ben hatással lesz a munkaerő létszámára, azonban 2011-ben még nem lesz változás". Biztosat azonban nem lehetett tudni, hiszen a közlemény szerint folyamatosan tárgyaltak a komáromi, a saloi és a reynosai gyárral, és csak ezek után lehet pontos képet kapni, az átszervezés magyar vonatkozásáról is - mindezt 2012 elejére datálták. 

Tavaly december elején aztán kiderült, hogy a Nokia a dél-amerikai pozícióját szeretné erősíteni, ezért az új okostelefont, a Lumia 710-et a brazil gyárban fogják gyártani.  Ez a hír pedig még tovább növelte a komáromi gyár dolgozói körüli bizonytalanságot. 

A globális átszervezés jegyében tavaly év végére a kolozsvári üzem már be is zárt, melynek során 2200 munkavállalót bocsátottak el. A különböző egységeket érintő leépítések száma a finn cég korábbi állításai szerint 4400-ra tehető majd, melyből 1400 fő a finnországi egységből kerülne elbocsátásra. Most azonban, hogy kiderült, a komáromi gyáregységben 2300-zal csökkentik a munkavállalók számát, sejthető, hogy a tavaly tervezettnél nagyobb mértékű átszervezés és költségcsökkentés lehet folyamatban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!