3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Surgutneftegas - amely tavaly tavasszal 22,1 százalékos részt vásárolt a Molban, és Oroszország egyik leggazdagabb gazdasági társasága - értékének mintegy 85 százalékában olyan szervezetek tulajdonában van, amelyeket a konszern menedzsereinek részvételével hoztak létre.

A tulajdonosi struktúra sok éve féltve őrzött titkát most két munkatárs fedte fel a Vedomosztyi című üzleti lapnak, amely erről szerdán számolt be. Igaz, Valgyimir Bogdanov vezérigazgató, aki hallgatagságáról ismert, ezt soha nem erősítette meg.

2003-ban Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes azt mondta, a Szurgut a munkatársaké.

A lap most utána járt, és kiderítette: 23 társaság rendelkezik olyan befektetésekkel, amelyek a konszern tőkéjének 70 százalékát teszik ki, vagyis lényegében ezek a részvényesek.

E társaságok mindegyikét - két alapítványt, 17 nem profitorientált egyesületet és négy, az előbbiek által létrehozott kft-t - a Tyumenyi területen jegyezték be. Ezek mindegyike évente benyújtja a mérlegét a Roszsztat orosz statisztikai hivatalnak, s ezekből az iratokból nyomon követhető, hogy a helyükön maradtak-e a részvények.

A tavalyi mérlegekből ítélve idén év elején a 23 jogi személy befektetései 833,2 milliárd rubelt tettek ki, s ez a Szurgut egyszerű részvényeinek 85, alaptőkéjének 73 százalékát teszi ki.

Formálisan a társaságok egyikének sincs köze a Szurguthoz, létrehozásukban a konszern Inveszt-Zascsita (Beruházás-Védelem) elnevezésű leányvállalata vett részt. A nem profitorientált szervezetekből az alapítók ugyan kivonulhatnak, és kivonhatják befektetéseiket, de az alapítványok és egyesületek alaptőkéje egészen minimális - 11 ezer rubel - s így aligha vittek be Szurgut-részvényeket. Jogászok szerint e társaságok alapító okirataiban kell szerepelnie annak, hogy ki rendelkezik a tulajdonnal.

A társaságok élén 2007. júliusáig Bogdanov és helyettesei álltak, majd a Szurgut alacsonyabb beosztású munkatársai vették át a helyüket. Két évvel később, 2009-ben a 23 társaság közül 9 élére olyan személyek kerültek, akik nem szerepelnek a konszern munkatársai között. Ez utóbbi 9 társaság összesen az egyszerű részvények 28,5 százalékával rendelkezik. De a Szurgut továbbra is jelen van: négy egyesületet - amelyeknek befektetései a Szurgut szavazatra jogosító részvényeinek 19,4 százalékát teszik ki - egy Vesztkap elnevezésű kft. vezeti, amelyet szintén a 23 jogi személy közül az egyesületek hoztak létre - írta a Vedomosztyi, hozzátéve, hogy a kft-t telefonon nem lehetett elérni.

A Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) a negyedik legnagyobb kőolajipari cég Oroszországban, kapitalizációja  az MMVB tőzsdén 1,3 milliárd rubel, tavalyi bevétele 526 milliárd, mérleg szerinti  nyeresége 111 milliárd rubel volt. (1 rubel = 7.337 forint).

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!