6p

A Tényekben jelenik meg a legtöbb bulvár jellegű tudósítás, hiszen az anyagok 44 százaléka tartozott a baleset és bűnügy kategóriába, ráadásul emellett bulvárhírek is megjelentek, így közel a hírek nagyjából fele a könnyed kategóriát képviselte. Általánosságban elmondható, hogy a politikai hírek aránya az ünnepek alatti alacsony politikai aktivitás miatt decemberben volt a legalacsonyabb.

A csendesebb december ellenére a negyedik negyedévben is hasonló arányban jelentek meg tudósítások a legnagyobb közönséggel rendelkező hírműsorokban. A Nézőpont Intézet felmérése szerint a 2013-as év folyamán a TV2, az RTL Klub, az m1, a Duna Televízió és a Kossuth Rádió esti hírműsoraiban összesen 36 939 tudósítás hangzott el, melyhez a negyedik negyedév összesen 9579 tudósítással járult hozzá. 

Az utolsó negyedéves adat volt a legmagasabb az év folyamán, tehát a tudósítások számában az első negyedév óta mérhető emelkedő trend tovább folytatódott. A híradók összesített időtartama az év során 956 és fél óra volt, melyből a vizsgálati időszakok közül szintén az utolsó negyedév jelenti a legnagyobb részt 264 óra 17 perccel. A negyedéves növekedést főként a TV2 hírműsora generálta azzal, hogy a harmadik negyedévhez viszonyítva több mint 11 órával emelkedett a Tények műsorideje.



A tavalyi évben 14 109 politikai hír jelent meg, amely az összes tudósítás 38,2 százalékát tette ki. A politikai hírek aránya az ünnepek alatti alacsony politikai aktivitás miatt decemberben volt a legalacsonyabb, 31,9 százalék, míg elsősorban a bajai időközi választással kapcsolatos események miatt októberben volt a legmagasabb: 43,8 százalék. A híraktivitás márciusban volt a legalacsonyabb, ekkor átlagosan egy napra 96,4 tudósítás jutott, míg a legmagasabb, októberben (105,5) volt.

Meglehetősen nagy szórást mutattak a „baleset és bűnügy” kategóriába tartozó hírek. Volt olyan média, ahol nagyon nagy volt a részaránya, de volt olyan is, ahol marginális volt. 2013-ban a TV2 híradójában volt a legmagasabb: 9110 tudósításából összesen 4038 darab, azaz 44,3 százalék tartozott ide. A csatornán emellett további 10,1 százalékban bulvárhírek jelentek meg, amivel a híradón belül az ún. „soft news” tartalom aránya meghaladta az 50 százalékot. A negyedik negyedévben a baleseti hírek aránya az éves összesítésnél alacsonyabb, 42,8 százalék volt a Tények műsorában.



A vizsgált híradók közül az RTL Klub adott helyet a második legnagyobb arányban a „baleset és bűnügy” kategóriába tartozó tudósításoknak: az év folyamán elhangzó 7952 hír 29,9 százaléka tartozott ide, az utolsó negyedéves arányszám pedig 29,6 százalék volt. A közszolgálati csatornákon 2013-ban lényegesen alacsonyabb volt a kategóriába tartozó hírek száma. A közmédiában leginkább az m1 híradójában kaptak teret balesetek és bűnügyek: összesen 798 darab, az összes elhangzó tudósítás 10,4 százaléka.

A negyedik negyedévhez hasonlóan az éves összesítésben is a vizsgált hírek legnagyobb részét a gazdaságpolitikai hírek tették ki.  Az év folyamán elhangzott 14 109 politikai tudósításból 3050 tartozott ebbe a kategóriába, mely 21,6 százalékos aránynak felel meg, míg a negyedik negyedévben ez az adat 23,2 százalékon alakult. Gazdaságpolitikai hírek 2013-ban elsősorban a Kossuth Rádió hírműsorában kaptak helyet 24,2 százalékban, miközben a csatorna a negyedik negyedévben azonban az éves aránynál is magasabban, 27,3 százalékon teljesített.

A negyedik negyedévben – a korábbi negyedévekkel ellentétben – a TV2 híradójában jelent meg a több politikai hír a két kereskedelmi csatorna közül, összesen 437 darab, míg az RTL Klubon 432 darab. A TV2 híradójában a szeptemberi 128 darabról októberre 154 darabra nőtt a számuk. Fontos kiemelni, hogy az arányokat tekintve az RTL Klub ebben a negyedévben is megelőzte kereskedelmi társát, hiszen ezen a csatornán 20,8 százalék, míg a TV2 műsorában 16,6 százalék volt a politikai hírek aránya. Az RTL Klub híradójában hasonlóan alakult a magyar vonatkozású politikai hírek aránya az előző negyedévhez, csupán kismértékű csökkenés tapasztalható: míg a harmadik negyedévben 21,2 százalék volt az arányuk, a negyedik negyedévben 20,8 százalékra csökkent. A közszolgálati médiumok jóval nagyobb arányban foglalkoztak hazai vonatkozású politikai hírekkel a negyedik negyedévben is.

A felmérés alapján is látszik, hogy a politikai vezetés hatékonyan tudja tematizálni a hírműsorokat. Így például az elemzési időszak politikai napirendjében kijelölt pozíciója alapján helyet kapó rezsicsökkentéssel kapcsolatos hírek a politikai hírek 5,2 százalékát képviselték. A kormány egyik fő témája a negyedévek során hasonló mértékben tudta befolyásolni a napirendet a vizsgált hírműsorokban. A negyedik negyedévben ezeknek a híreknek az aránya 5,5 százalék volt, tehát az éves átlagnál magasabb. (Igaz, a negyedévben történt az ún. „második rezsicsökkentés”, így ennek ilyen kiemelt megjelenése indokolt lehet – szerk.)

Fontos vizsgálati kategóriát alkot a kulturális hírek csoportja. A közmédia híradói a negyedik negyedévben is kimagasló arányban közvetítettek tudósításokat a kulturális élet világáról. Az m1 híradója 3,8, a Duna Televízió 3,6, míg a Kossuth Rádió 2,8 százalékát szentelte kultúrának. Az RTL Klub esetében a kulturális hírek aránya 2,7 százalékon zárt, míg a TV2 esetében 2 százalékon. Éves viszonylatban az RTL Klub és az m1 ugyanolyan, 4,1 százalékos arányban foglalkozott kulturális hírekkel.

A negyedik negyedévre csaknem elolvadt a legnagyobb kormánypárt és az MSZP megjelenései közötti különbség. Míg a második negyedévben 2,2 százalékponttal előzte meg a Fidesz a szocialista pártot, addig a harmadik negyedévben már csak 1,1 százalékponttal, végül a negyedik negyedévben a különbség 0,2 százalékpontra csökkent. A második negyedévtől kezdve a harmadik legtöbbet szereplő párt az Együtt–PM volt, aki mögött a negyedik negyedévben felsorakozott a Jobbik és a Demokratikus Koalíció. Összességében a közmédia hírműsorai arányaiban nagyobb teret engedtek az ellenzéki pártoknak álláspontjuk kifejtésére, mint a vizsgált kereskedelmi csatornák.

A negyedik negyedévben a pártpolitikai tartalmú hírekben legtöbbször a Demokratikus Koalícióhoz tartozó szereplők álláspontja jelent meg 89,1 százalékban. Hasonlóan magas volt ez az érték az Együtt–PM esetében is, mivel a párthoz tartozó szereplők 74,7 százalékban csak ebben a hírcsoportban jelentek meg. Az MSZP-hez köthető szereplők esetében ez a mutató 66,5 százalékon zárt. A többi párt megjelenései arányosabban oszlottak meg a többi téma között.

A saját hangon megszólaló kormányzati szereplők közül Orbán Viktor (254 alkalommal) szerepelt a legtöbbet, a második helyen Varga Mihály (121 ilyen megjelenéssel) zárt. A kormánypárti politikusok közül Rogán Antal (118 esetben) szerepelt a legtöbbször, az ellenzéki pártok képviseletében pedig Mesterházy Attila (122 alkalom), megelőzve Bajnai Gordont (102 alkalom) és Gyurcsány Ferencet (101 alkalom). A saját hangon 10 legtöbbet megszólaló szereplők közé négy jobbikos politikus is bekerült.

(Az ábrák mindegyiknek forrása Nézőpont Intézet Médiaműhely)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!