Tokarev emlékeztetett, hogy a Burgasz-Alekszandrúpoli vezeték megépítéséről kormányközi megállapodást írtak alá 2007-ben. Ezenkívül a megvalósítással kapcsolatban már történtek beruházások, több tízmillió dollár értékben.
Mint mondta, július 15-én tárgyalnak a bolgár kormányfőhelyettessel, akinek bemutatják majd az eddigi terveket és költségeket.
Bulgária lemond a transzbalkáni kőolajvezeték megépítéséről, mert a beruházás nagy ellenállást váltott ki az ott élők körében - jelentette be a múlt pénteken a miniszterelnök. Bojko Boriszov közölte, hogy a Fekete-tenger partjainál tervezett vezeték környezeti megfontolásból heves tiltakozást váltott ki az ott élők körében. Szavai szerint a tavaly július óta hivatalban lévő új kormány áttekintette a tervezett beruházást, és úgy döntött, hogy kiszállnak a projektből, nem utolsósorban azért is, mert az - a kormány értékelése szerint - nem lenne gazdaságos.
A mintegy 1,5 milliárd euró (jelenleg mintegy 1,85 milliárd dollár) költségű beruházásról még 2007 márciusban született megállapodás Oroszország, Görögország és Bulgária között. A mintegy 285 kilométer hosszú vezetéken évi 35-40 millió tonna orosz kőolajat terveztek szállítani a bulgáriai Burgasz kikötőjéből a görögországi Alekszandrúpoliba. A kőolajvezeték révén az orosz kőolajat közvetlenül lehetett volna Délkelet-Európába juttatni a túlzsúfolt Boszporusz kikerülésével.
Burgasz és a környező fekete-tengeri üdülőhelyek lakossága azonban többször is tiltakozott a vezeték megépítése ellen, mondván, a beruházás komoly környezeti károkat okozhat a tengerparton, és visszavetheti a fő megélhetési forrásukat jelentő idegenforgalmat.
MTI/Menedzsment Fórum