3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A cianidos bányászati technológiákkal szembeni európai döntés kikényszerítésével Magyarország nem csupán Románia gazdasági érdekeit támadja nyíltan, hanem revizionista érveket is ad egyes magyarországi politikusok kezébe, akik abban reménykednek, hogy Erdély természeti kincseit a jövendő nemzedékek Magyarország határain belül aknázhatják majd ki - fejti ki csütörtöki számában a Jurnalul National.

Az előző napon az Európai Parlament megszavazta azt az állásfoglalást, amely arra szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy 2011 végéig terjessze elő a cianidos bányászati technológiáknak az Európai Unióban való teljes betiltását célzó jogszabálytervezetet. A román napilap cikke még a szavazás előtt készülhetett, mert a szerdai szavazás várható eredményéről ír.

A cikk írója kifejti: a határozat(tervezet) nyílt támadást jelent Románia gazdasági érdekei ellen egy olyan válságidőszakban, amikor a térség országai versenyben állnak egymással a tőkeforrások bevonása terén. E "gazdasági háború" szellemében Magyarország be akarja fagyasztani a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) vállalat beruházását, amely Románia számára több mint 4 milliárd dolláros hasznot jelentene, és munkahelyek ezreit teremtené - olvasható a lapban. A gazdasági versenyben Budapest arra törekszik, hogy Románia infrastruktúrát nélkülöző, alacsony iparosítási szinten maradjon, ami hosszú távon Magyarország felé terelné a beruházásokat - vélekedik a cikk szerzője.

"Egyes magyar politikusok még messzebbre mennek, revizionista érveket hangoztatva, arra gondolva, hogy Erdély kincseit a jövendő nemzedékek Magyarország határain belül aknázhatják majd ki" - írja a lap. Szerinte ilyen értelemben az európai parlamenti határozat(tervezet) a magyar nacionalizmus mintapéldája. A szerző szerint ezt az is alátámasztja, hogy a tervezetet a "revizionista hajlamairól ismert" Tőkés László, valamint Áder János magyar EP-képviselő terjesztette elő.

Az erdélyi Krónika csütörtöki vezércikkében megállapítja: a határozat kezdeményezőit elsősorban az sarkallta radikális fellépésre, hogy az aranybányászatban alkalmazott, súlyosan mérgező vegyi anyagnak, a cianidnak katasztrofális és visszafordíthatatlan hatása lehet az emberi egészségre és a környezetre, így a biológiai sokféleségre is. Miközben a két magyar képviselőt - Áder Jánost és Tőkés Lászlót - többek között a nagybányai precedens megismétlődésének megakadályozása vezérelte, a cianidos bányászat betiltása ellen minden követ megmozgató román demokrata-liberális képviselők szeme előtt egyetlen cél lebegett: elhárítani az akadályt a verespataki beruházók projektje elől - írja a lap.

"Egyszerűen nevetséges, ahogy a román eurohonatyák politikai összeesküvést tulajdonítottak egy olyan ügynek, amely mögé politikai hovatartozástól függetlenül felsorakozott az EP valamennyi frakciója, az pedig egyenesen szánalmas, ahogy a verespataki befektető megpróbálja etnikai síkra terelni a kérdést, magyarveszélyt vizionálva a sikerrel járt kezdeményezők nemzetisége okán" - áll a vezércikkben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!