Herczog László közölte: a tavalyi 9 milliárd forinthoz képest az idén 13 milliárd forintot biztosít a kormány a közmunkaprogramokra, és ezt az összeget még mintegy 3 milliárddal egészíthetik ki a társminisztériumok.
A miniszter utalt arra, hogy sokan kritikaként fogalmazzák meg azt a közmunkával kapcsolatban: nincs haszna. Hangsúlyozta, hogy sikerült olyan projekteket találni, amelyeknek konkrét eredményük van.
Az idén a cigánytelepek rendbehozatalával, az ár- és belvízhelyzetet megelőző munkákkal foglalkoznak majd a programok résztvevői és új elem lesz a digitalizálás. Az Országos Nyugdíjfolyósítási Főigazgatóság iratait kezdik digitalizálni a munkanélküliek, 70 millió, papír alapú dokumentumot visznek fel számítógépre, ez a munka öt hónapig tart.
Sándor László, a Közmunka Tanács elnöke elmondta: tavaly 16 ezren dolgoztak közmunkaprogramokban. A minőségi javítást a testület vezetője is hangsúlyozta, úgy fogalmazott: "a kapa, kasza, gereblye szinonimákon túl korszerűbb közmunkákat is megjelentettek". A digitalizálás mellett a kórházi közmunkát is ide sorolta, mint mondta, ezt tavaly kísérleti jelleggel indították el, az idén pedig már bővítik.
A tanács elnöke arról is szólt: egyetlen pályázatot sem kellett alkalmatlanság miatt elutasítani, ami azt jelzi, hogy a kistérségek, a rászoruló települések tudják, mit akarnak elvégezni a közmunkaprogramok keretében.
Az idei közmunkaprogramok új eleme az is, hogy a kormány a 13 milliárdos keretből 3 milliárd forintot a romák foglalkoztatására szán, és a nyertes településeknek rendbe kell hozatniuk romatelepeiket - mondta Sándor László.
Közölte azt is: az ellenőrök kétszer vizsgálják majd meg, hogyan haladnak a közmunkák.
MTI/Menedzsment Fórum