A statisztika szerint míg a főiskolát végzettek tavaly átlagosan közel havi bruttó 316 ezer forintot kerestek, addig az egyetemi diplomások közel 445 ezret. Ez utóbbiak keresetének átlaga majdnem ötször annyi volt 2006-ban, mint az általános iskolát be nem fejezett munkavállalóké. Bár a keresetek átlaga - végzettségtől függetlenül - a költségvetési szektorban magasabb, mint a versenyszférában, nincs akkora eltérés az iskolázottság alapján, olvasható a Világgazdaságban.
Érdekesség, hogy a magasabb képzettségűeknél a férfiak bérelőnye látványosabb. Míg a szakközépiskolát végzett férfiak keresete 13 százalékkal magasabb, mint az azonos végzettségű nőké, addig az egyetemi diplomás nők jövedelme közel negyedével alacsonyabb, mint férfikollégáiké.
Nemcsak az iskolázottság, hanem az életkor is nagymértékben befolyásolja a jövedelmek mértékét. A 31 és 40 év közöttiek, vagyis a már több éves munkatapasztalatot szerzett dolgozók bére átlagosan bruttó 175 ezer körül van, de az 56 év felettiek keresete a legmagasabb itthon. Az ő bruttó havi jövedelmük a versenyszférában meghaladja a 187 ezret, áll a Világgazdaság írásában.