Egy friss brit felmérés során megdöbbenve tapasztalták a szakemberek, hogy az első két év nagyon kritikus időszak a dolgozók számára munkahelyváltáskor. A kutatók szerint ugyanis tíz felmondásból hat esetben olyan munkavállaló megy el a cégtől, aki kevesebb, mint két éve dolgozik a vállalatnál.
A Sirota Survey Intelligence által készített tanulmány szerint azoknak a dolgozóknak, akik nem egészen két éve szegődtek el egy-egy céghez, mintegy húsz százaléka lemorzsolódik és önként távozik. Azok közül azonban, akiknek a munkaviszonya már átlépte ezt a kritikus időtartamot, már csak fele ennyien döntenek úgy, hogy munkahelyet váltanak.
A felmérés arra is rávilágított, hogy ezért elsősorban a vezetők a felelősek, mivel egyáltalán nem szentelnek kellő figyelmet a lelkesen dolgozni kezdő új emberekre a cégnél. Így azután pár hónap elteltével ezek a dolgozók egyre fásultabbak lesznek és folyamatosan csökken a munkamoráljuk. Általában két éven belül eljutnak odáig, hogy számot vessenek azzal, mit vártak az új helytől és mi az, amit ténylegesen kaptak.
A kutatók szerint a vállalatoknak mielőbb új vezetőképző programokba kellene invesztálni, hogy a főnöki beosztásban dolgozók képesek legyenek olyan munkahelyi környezetet teremteni, ahol a beosztottak megbecsültnek érzik magukat és mindenekfelett elégedettek, motiváltak.
Ez az összeg ráadásul nem plusz befektetés, mert számítások szerint egy, már felvett dolgozó kilépésekor a fizetése másfélszeresébe is belekerül megoldani az utódlását (ebben benne van a kiesett munka okozta veszteség és a különféle vállalati tréningek költsége).