Erről Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár szólt, a magyar felsőoktatás és a humán erőforrás fejlesztése címmel rendezett tudományos, szakmai konferencián. Az olcsó, de megfelelően képzett munkaerőn, a viszonylag jól kiépített infrastruktúrán és az általuk vonzott külföldi tőkebeáramláson alapuló gazdasági modell ugyanis már nem teszi lehetővé a fejlett országokhoz való gazdasági felzárkózást, sőt már a külföldi befektetők egy részének sem felel meg.
A külföldi tőke általában nem a továbbállás szándékával telepszik le valahol, a távozás csak az olcsó munkaerőre alapozott, alacsony hozzáadott értéket előállító befektetők csapatára jellemző - tette hozzá a professzor. A gazdaság fejlődése szempontjából fontos, hogy 2004-ig elkészüljenek azok a programok, amelyek az Európai uniós csatlakozást követően megkönnyítik az új modellre való áttérést, s lehetővé teszik a gazdaság fejlődését segítő források megszerzését.
A professzor kifejtette: versenyképes csak akkor lehet egy ország, vagy város, ha nemcsak vonzani, hanem tartósan meg is tudja tartani a befektetőket. Ahhoz pedig, hogy a tőke ne csak letelepedjen, hanem gyökeret is eresszen egy térségben, az kell, hogy partnereket találjon az oktatási és munkaerő-képző, valamint az innovációs intézményekben, a kis-és középvállalkozókban - tette hozzá.
A gazdasági versenyképesség megtartásához modellváltásra van szükség
Az IBM székesfehérvári gyárának bezárása jelzi: az ezredfordulóra "kimerült" az alacsony hozzáadott értékű tömegtermelésre alapozott gazdasági modell, sürgető a tudáson alapuló gazdasági modellre való áttérés.