Az olasz Parmalat élelmiszeripari vállalatot a napokban visszavezették a milánói értéktőzsdére. Mélykúti Tibor, a Parmalat Hungária Kft.-t megvásárló Alföldi Tej Kft. ügyvezetője közölte: az olasz kormány lépése várhatóan pozitívan hat a magyarországi cég működésére is, ugyanis növeli a bizalmat a brand iránt.
Várható volt a tőzsdei újraéledés
"A tőzsdére való visszatérés megmozdítja az érdeklődést a csődhelyzet miatt rendkívül nehéz időszakon átesett társaság iránt, illetve azt jelzi, hogy a Parmalat név tovább fog élni" - mondta az ügyvezető az mfor.hu-nak. A 82 tejtermelő gazdaságot tömörítő Alföldi Tej Kft. a jövőben szeretné továbbvinni a márkát. "Amint összeáll az olasz cég vezetősége, megkezdjük velük a licencdíj tárgyalásokat annak reményében, hogy valamilyen kedvező konstrukcióban meg tudunk egyezni" - jelezte Mélykúti.
[ajanlo=1173][igazitas=right/]Az ügyvezető elmondta: számított arra, hogy reorganizálják és újra bevezetik a tőzsdére az olasz állam tulajdonában álló céget. Ennek érezhető jelei voltak, amikor a nyár folyamán elkezdték a tárgyalásokat a tavaly április óta felszámolás alatt álló Parmalat Hungária Kft. megvételéről.
A csőd során piaca nagy részét elveszítő, de például a tartós tej forgalmazásában még így is élen járó társaság hazai szinten jelenleg 30-40 százalékos kihasználtsággal működik, ma már a válság előtti árbevételnek a felét eléri. Bár piaca egy részét elveszítette, máris nő a kereskedelmi láncok részéről az érdeklődés áruja iránt, sikerült "belistázni egyes termékeiket", állítja Mélykúti.
Hétszáz millióból fejleszt
Az Alföldi Tej Kft. a Parmalat Hungária megvételéről szóló adásvételi szerződést szeptember 15-én írta alá, várhatóan november elejétől kerül tulajdonába a cég. A megvásárolt vagyonelemekért (a székesfehérvári telephely, a gyártóberendezések, a vajtai üdülőépületek és a gyulai ingatlan) 1,7-1,8 milliárd forint közötti összeget fizet.
Az új tulajdonos idén és jövőre 500-500 millió forintos tőkeemelést hajt végre. 2006-ra a költséghatékonyság érdekében 700 millió forintos, főként a logisztika fejlesztésére irányuló beruházást tervez a megvásárolt telepeken. Mélykúti elmondása szerint a termékek fejlesztése a válság idején sem állt le, így minden feltétel adott, hogy a céget a magyar termelői csoport újra növekedési pályára állítsa.
A válság korszaka
[ajanlo=1174][igazitas=left/]A Parmalat korábbi vezetése és több olasz, valamint külföldi bank, illetve cég ellen folyik még vizsgálat Olaszországban, hogy tisztázzák szerepüket a Parmalat csődjében. Az ügyészség március közepén a társaság 29 volt vezetője - illetve három jogi személy - ellen emelt vádat csődbűntett és pénzügyi csalások miatat.
A cég szanálási tervének értelmében a Parmalatot teljesen újjáalakították, és a legfontosabb hitelezőket az új konszern részvényeseivé tették, az adósságot-részvényért csereprogram keretében - írta korábban az MTI.
A hazai cég idén januárban kért csődvédelmet fizetésképtelenség miatt, ugyanis 14,5 milliárd euró adósságot halmózott fel. Felszámolását a Fejér Megyei Bíróság március végén rendelte el, a testület a TM-Line Kft.-t jelölte ki a társaság felszámoló biztosának. A Parmalat magyarországi leányvállalata ellen 6 cég kért felszámolási eljárást a bíróságtól. A végzést a Tejtermék Tanács által kezdeményezett ügyben hozta meg a bíróság. A január 30-án beérkezett kérelmet a Parmalat Hungária Kft. 270 millió forintos, 60 napon túli tartozása miatt nyújtották be.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum