4p

A magyarországi cégek és más szervezetek 2005-ben mintegy 517 milliárd forintot költöttek külső informatikai beszállítókra, az exportot is magában foglaló teljes informatikai árbevétel pedig 1345 milliárd Ft volt 2005-ben. Ezeket az a kutatás állapítja meg, amit az Informatikai Vállalkozások Szövetsége és az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht megbízásából készített az IDC kutatócég. A költések 43 százalékát informatikai szolgáltatásokra, 41,5 százalékát hardver eszközökre fordították. A szoftverlicenszekre fordított kiadások 15,5 százalékot tesznek ki.

A kutatás megállapítja, hogy a belföldi piacon az informatikai termékek gyártásából, kereskedelméből és informatikai szolgáltatások nyújtásából származó - az alvállalkozói tevékenységet is magába foglaló - árbevétel 743 milliárd forint, az exportból származó bevételeket ehhez hozzáadva összesen 1345 milliárdot kerestek a Magyarországon tevékenykdő informatikai cégek.

2005-ben a költségvetési szektor költötte a legtöbbet külső informatikai beszállítókra, összesen 108 milliárd forintot, amely így az összkiadások mintegy 21 százalékát képviseli. Második helyen a távközlési-, IT és média iparág vállalatai állnak, harmadik pedig a hazai pénzügyi szféra.

Kis cégek uralják a piacot

Az 50 főnél kevesebbet foglalkoztató informatikai vállalatok a piac több mint felét szerezték meg 2005-ben, míg a legnagyobb, 250 főnél többet foglalkoztató vállalkozások együttes részesedése 20% volt.

Az informatikai árbevételek az 1-2 főt foglalkoztató informatikai mikro-vállalkozások esetén magasabb arányban származnak szolgáltatásokból.. A 3 - 9 alkalmazottat foglalkoztató informatikai vállalatok bizonyultak a leginkább hardverorientált informatikai cégeknek, jellemzően ebbe a kategóriába tartoznak a hardver termékek eladására szakosodott kiskereskedelmi cégek. A több embernek munkát adó vállalkozások esetén az alkalmazotti létszámmal együtt nő a nagyobb hozzáadott értéket produkáló szolgáltatások részesedése az árbevételekből.

A 2005-ös informatikai piac első húsz szereplője 23,2 százalékos piaci részesedéssel bírt. A második húsz szereplő részesedése 10,1 százalék volt. Az IT szolgáltatási piac némileg koncentráltabb a hardver részpiachoz képest. A szoftver részpiac a legkevésbé koncentrált: itt az első húsz szereplő részesedése 38,2%.

Az informatikai tevékenységgel rendelkező magyarországi vállalatok informatikai tevékenységekből származó export árbevétele 2005-ben elérte a 602,1 milliárd Ft-ot. Az informatikai kivitelt a Magyarországon található, a globális vagy európai piacokra gyártó multinacionális vállalatok határozzák meg. A teljes exportárbevétel közel 90 százalékát ezeknek a vállalatoknak a Magyarországon gyártott és exportált hardver termékei (külső tárolórendszerek, nyomatók, hálózati eszközök és személyi számítógépek) tették ki.

A szoftvermegoldások 42,3 milliárd forintos volumennel a 2005-ös informatikai kivitel 7, százalékát adták. A szoftverek közül a rendszer- és hálózat-felügyeleti programok, a vertikális alkalmazások, a vállalatirányítási rendszerek valamint a térinformatikai, építészeti és mérnöki tervező szoftverek megoldási kategóriái teljesítettek 5 milliárdhoz közeli vagy a fölötti export árbevételt.

Folytatódik a kutatás

A kialakult módszertan finomításával a felmérés folytatódik a 2006-os évre vonatkozó adatok begyűjtésével és elemzésével is. A tanulmány támogatóinak alapkoncepciója szerint a kutatás hosszútávon önfenntartó lehet. Az anyagi lehetőségek függvényében az IVSZ szeretné beindítani a 2006-ban még csak tervezett további kutatási modulok (Piaci barométer, Iparági SWOT, Iparági K+F, humán erőforrás és marketingjellemzők) közül minél többet.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!