6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha egy cégnél külföldi betanítással vállalunk munkát, ami a hazatérést követően akár több éves kötelező munkavégzést is jelenthet, ez a vállalás csak magasabb bér felajánlása mellett várható el. Az mfor.hu Dr. Spielmann Éva munkajogászt kérdezte a külföldi betanítással kapcsolatos problémákról.

Jól járhatunk a külföldi munkával (Mfor-montázs)

A multinacionális vállalatok által a magyar munkaerőpiacon meghirdetett állások között lassan, de biztosan növekszik azoknak az álláshirdetéseknek a száma, melyeket külföldi betanítással járnak. Bár több, a témában érintett céget is felkerestünk, egyetlen vállalat sem kívánt arról nyilatkozni, milyen munkajogi háttérrel oldja meg, hogy a külföldi betanítás után hazatérő munkavállalót a cégnél tartsa.

Megkeresésünkre egy neve elhallgatását kérő fejvadász úgy nyilatkozott: "A külföldi betanításra fordított költségeket a vállalatok gyakran 4-5 éves hűségnyilatkozattal biztosítják be. Így érik el, hogy a munkavállaló a presztízsértékű betanítást követően ne menjen el más céghez, miközben a kiküldetés során még a szállását és az utazási költségét is finanszírozzák".

Maximum 3 hónap vagy 44 munkanap


Dr. Spielmann Éva ügyvéd szerint "a hatályos munkaügyi szabályok szerint annak semmi akadálya nincs, hogy a munkáltató próbaidőt kössön ki akár külföldi munkára is. Ennek a maximuma azonban három hónap, amely időszakot meghosszabbítani nem lehet." A próbaidő önmagában is lehet olyan külföldi kirendelés, amikor a dolgozó más munkáltatónál végez munkát, de ez az időszak nem haladhatja meg naptári évenként a 44 munkanapot. Kollektív szerződés ennél még hosszabb időtartamot is előírhat.

A fenti két szabályt összevetve tehát nincs akadálya annak, hogy a próbaidő egy része más külföldi munkáltatónál teljen el. Fontos azonban tudni, hogy annak betanítás esetén valamilyen tulajdonosi kapcsolatban kell lennie a magyar céggel.

Ha azonban utóbbinak van telephelye külföldön, akkor akár az is megoldható, hogy a teljes próbaidőt felölelje a külföldi munkavégzés. Ebben az esetben ugyanis akár kiküldetés formájában is foglalkoztatható a munkavállaló. A kiküldetés és a kirendelés ideje összeadható, akár a próbaidő időtartama alatt is, tette hozzá az ügyvédnő.

A telefonszámlát is fizethetik


Kirendelés esetén a munkavállalót a munkaszerződés szerinti munkabér illeti meg, de a felek ettől szabadon eltérhetnek, természetesen csak a munkavállaló javára. A munkáltatónak meg kell térítenie a kiküldetés során felmerülő szükséges és igazolt többletköltségeket.

Ez adott esetben még az itthon maradt családtagokkal való kommunikáció kiadásait is jelentheti: így a telefonszámlát, esetlegesen az internet-költségeket és még sorolhatnánk.

’Hűségnyilatkozat’ csak nagyobb bér ellenében


Sokszor fennáll annak az eshetősége, hogy a munkavállaló a külföldi betanítás költségei ellenére külföldön marad más cégnél, vagy - a megszerzett tapasztalatok birtokában - belföldön néz más állás után, közvetlenül a betanítás után. Mint azt a jogásztól megtudhattuk, van arra lehetősége a munkáltatónak, hogy bebiztosítsa magát ilyen esetekre. "Mivel a próbaidő alatt bármelyik fél indoklás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt, ezt a jogot nyilván a munkavállalótól sem lehet megvonni. Arra azonban van lehetőség, hogy a munkáltató az általános gyakorlat és szabályok szerint elhelyezkedési tilalmat kössön ki."

A tilalmat azonban - szintén az általános szabályok szerint - ellentételezni kell. Tehát a gyakorlatban megoldás lehet az, ha a próbaidő alatt alacsonyabb, a betanítási idő sikeres leteltét követő időszakra azonban magasabb munkabérben állapodnak meg a felek, tette hozzá a szakember.

Egyedülálló apuka, kisgyermekes anya

A hazai munkaerőpiacon az ilyen jellegű kitételekkel kötött munkaszerződések háttere megfelelően szabályozott. "Általánosságban elmondható, hogy a magyar Munka Törvénykönyve megfelel az uniós elvárásoknak. Igaz ez a kirendelés és kiküldetés szabályaira is."

A hazai szabályozás az ilyen kiküldetésre való kötelezéstől védi például a gyermekét egyedül nevelő férfit. A nőt terhessége megállapításának kezdetétől gyermeke hároméves koráig nem lehet kirendelni, illetve kiküldetésben foglalkoztatni, amennyiben ehhez a dolgozó nem járul hozzá.

Külföldön dolgozva, magyar jog szerint

Felmerül a kérdés, ha külföldön dolgozik egy munkavállaló betanítás jelleggel pár hónapig, akkor rá munkajogi szempontból a magyar vagy az adott ország munkajogi szabályai az irányadóak? Kihez lehet fordulnia a munkavállalónak, ha ez idő alatt éri jogsérelem?

Dr. Spielmann Éva szerint  ilyen esetben mindenképpen a magyar jog szabályait kell alkalmazni. Ha azonban a külföldi jog szerint a kinti munkáltatóra vonatkozik kollektív szerződés, és az a munkaidőre és pihenőidőre, valamint a munka díjazására kedvezőbb szabályokat ír elő, akkor azt a magyar munkavállalóra is alkalmazni kell, és így a dolgozót a külföldi jog szerinti kedvezmények is megilletik.

Külföldi betanítás: csak tiszta munkajogi háttérrel

Eltérő megállapodás hiányában a kirendelés során a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek a külföldi munkáltatót illetik, illetve terhelik. A munkaviszony megszüntetését azonban csak a magyar munkáltató, mint kirendelő gyakorolhatja. A munkavállalót tájékoztatni kell, hogy a külföldi munkáltató esetében ki a munkáltatói jogok gyakorlója, tehát mely személyhez fordulhat, ha problémája van.

A külföldi betanításról szóló szerződéseknél nincs arra vonatkozó előírás, milyen nyelven kell megkötni a munkaszerződést. Komoly visszaélésre adhat okot ugyanakkor, ha azt vagy annak mellékleteit nem magyarul adják át a munkavállalónak. Ilyenkor érdemes tudnia, hogy joga van ragaszkodni a magyar nyelvű szerződéshez - feltéve, hogy a munkakör betöltésének nem feltétele az adott idegen nyelv ismerete.

Az ügyvédnő tanácsa szerint a jogi dilemmák elkerülése érdekében a munkáltatói és a munkavállalói oldalnak is törekednie kell a tisztázott munkaügyi háttérre - különös tekintettel egy olyan munkaviszony létesítése esetén, mint a külföldi betanítás, ahol még az általános munkaviszonynál is jóval több a rizikófaktor.

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!