A kormány honlapján szerdán jelent meg az egyes foglalkoztatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló javaslattervezet, mely alapján a kormány újabb eszközt vetne be a foglalkoztatás növelése érdekében. Ezúttal azonban nem a munkaadók oldalán kívánnak beavatkozni, hanem az álláskeresőket szeretnék nagyobb mobilitásra ösztönözni országon belül.
93 ezer forint albérletre
A kormány elképzelései szerint lakhatási támogatást nyújtana azoknak a munkavállalóknak, akik az állandó lakóhelyüktől legalább 100 kilométer távolságra mennek el dolgozni. "A támogatás mértéke legfeljebb a mindenkori minimálbér (mfor.szerk.: jelen információk szerint 93 ezer forint), mely 60 százaléka a bérleti díj támogatása, 40 százaléka a közüzemi díjak támogatása" - olvasható a tervezetben. Ez azt jelenti, hogy albérletre 55 800 forint, a közüzemi számlákra pedig 37 200 forint juthat. A támogatás a tervek szerint 18 hónapig segítené a munkavállalót, ám nem végig ugyanazt a segítséget nyújtaná neki a kormány, hanem gyakorlatilag fokozatosan csökkenti a támogatás mértékét. Vagyis az első hat hónapban a bérleti és a közüzemi díjakba egyaránt beszáll a kormány, a második harmadban már csak a bérleti, míg az utolsó félévben már csak a közüzemi díjakhoz nyújt támogatást. Ha azonban a munkavállaló egyszer kimerítette a támogatási keretét, akkor újabb támogatás csak 3 év eltelte után ítélhető meg számára.
A fenti adatok alapján egyébként egy főre így a kormány 1,116 millió forintot költhet másfél év alatt, ha a munkavállaló a minimálbér összegét kapja meg támogatásként. Így az első félévben 558 ezer, a másodikban 334,8 ezer, a harmadikban pedig 223,2 ezer forinttal segíti őt az állam.
Nem jár ez mindenkinek
Erre a támogatásra azonban nem lenne mindenki jogosult. Igénybe venni csak az tudná, aki a munkaügyi hivatal nyilvántartása szerint legalább 3 hónapja regisztrált álláskereső, a munkavégzés helyén nem rendelkezik saját ingatlannal, és a kérelem benyújtásakor nem jogosult másfajta lakhatási, vagy közüzemi támogatásban.
Mindemellett a munkavállaló támogatási idő alatt nem töltheti be az öregségi nyugdíjkorhatárt, legalább heti 20 órás munkaviszonyról kell, hogy szó legyen, melyet érvényes munkaszerződéssel kell igazolnia, a megállapított havi nettó jövedelme pedig nem haladhatja meg a minimálbér 200 százalékát (nettó 186 ezer forint). Tehát ezzel azok a munkavállalók élhetnek, akiknek a bejelentett munkabére nem haladja meg a bruttó 285 ezer forintot.
Mire lesz mindez elég?
Nyakunkon van az iskolakezdés, így hát a felsőoktatásban tanulók miatt beindult az albérletszezon is, minek után naprakész információk láttak napvilágot az elmúlt hetekben. Az Otthon Centrum legutóbbi ingatlanpiaci körképe szerint Budapesten a XIII. kerületben egy 40 négyzetméteres újszerű téglaépítésű lakás 60-70 ezer forintért bérelhető, ha viszont a belvároshoz közelibb lakásra lenne szüksége valakinek, akkor a VIII. kerületben ugyanilyen árfekvésűt találhat magának, egy bel-budai három szobás téglalakásért pedig havi 100 ezer forintot kell kiadni. Bár azt is hozzá kell tenni, hogy ezek a lakások az egyetemisták által keresettek, akik előszeretettel osztoznak meg egy többszobás lakáson. Ezeken kívül panellakásokat már közel 50-55 ezer forintos bérleti díjért lehet bérelni a fővárosban. Vidéken ennél valamivel alacsonyabb az árfekvés.
A kormány havi 55 800 forintos támogatása a bérleti díjra a piaci adatok szerint tényleges segítségnek bizonyul, hiszen ennyiért a jelenleg aktív hirdetések szerint a fővárosban egy hetedik kerületi 1+fél szobás 50 négyzetméteres lakás bérelhető már.
Székely Sarolta
mfor.hu