A korábbi "bódévárosok" megszűntek, és az önkormányzatok egyre szervezettebben és kulturáltabban állítanak fel karácsonyi vásárokat - állítja Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Ezeket legtöbbször kétlépcsős rendszerben szervezik, tehát az illetékes helyhatóság pályázattal vagy egyéb szerződéssel alvállalkozásoknak adja ki a rendezési jogot. Így a vásári kiskereskedők tőlük bérlik a helyszínt.
A legnagyobb költségvetésű Vörösmarty téri vásárt nyolcadszorra szervezi meg a Budapesti Turisztikai Szolgáltató (BTH) Kht. a téli idegenforgalmi holtszezon fellendítésére. Horváth Vanda, a BTH referense kiemelte: idén először a potenciális látogatószámot szem előtt tartva január elsejéig tartanak nyitva. A téren ebben az évben 50 pavilont állítottak fel, összesen 120 helyen lehet vásárolni. Ezek bérleti díja - a helytől függően, forgalmi adó nélkül -230 és 605 ezer forint között mozog. Tavaly a kiállítási szezon alatt összesen körülbelül félmillióan látogattak el ide, és az idén is legalább ennyi érdeklődőt várnak.
A Vörösmarty téri vásárt tavaly a Travel & Leasure magazin beválasztotta Európa tíz legszínvonalasabb ünnepi vására közé, valamint ez évben a SkyEurope fedélzeti magazinja, a SkyBlue a legjobb hat közé rangsorolta a rendezvényt.
Kedvezőbb pavilonárak Szegeden
Az ünnepi vásárok szervezése Magyarországon egyelőre kezdeti szakaszban van, de mindenképpen üzleti lehetőséget jelent - véli Mocselini Rudolf, a szegedi karácsonyi vásárt szervező Ördögszekér Bt. ügyvezető igazgatója. A dél-alföldi rendezvényen 43 pavilonban 31 kereskedő árul főként kézművestermékeket. A pavilonárak itt a budapestinél jóval kedvezőbbek: a négy négyzetméteresekért 193 ezer forintot, a hat négyzetméteresekért 289 ezret kell fizetni az adventi időszakban.
Juhász Vera, az idén nyolcadik éve megrendezett győri karácsonyi vásár szervezője elmondta: a nyugat-dunántúli megyeszékhelyen összesen három helyszínen, közel száz pavilonnal várják a vásárlókat. A központnak számító Megyeházi téren 450, a Széchenyi téren 300, a Baross utcában pedig 570 ezer forintba kerülnek forgalmi adó nélkül a nyolc négyzetméteres elárusítóhelyek, de ez utóbbiak január elsejéig nyitva tartanak - áll a Világgazdaság összefoglaló cikkében.