A gazdasági válság meglehetősen rossz helyzetben érte Magyarországot, alacsony volt a foglalkoztatási arány, szükségessé vált a szerkezetátalakítás - mondta Cseres-Gergely Zsombor, az MTA Közgazdaságtudományi Intézet (KTI) Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet kutatója szerdán, a Munkaerőpiaci Tükör 2009. című kiadvány szakmai bemutatóján Budapesten. Hozzátette: nehéz megmondani, hogy kimondottan a válság miatt hányan veszítették el állásukat.
Emlékeztetett arra, hogy a válságra számos kormányzati intézkedés született, felgyorsultak az egyébként is szükséges intézkedések. A kutató példaként említette a munkáltatói járulékcsökkentést, amely közvetlenül is hatással lehet a munkaerőpiacra.
A Munkaerőpiaci Tükör 2009. című kötetben a magyarországi munkapiaccal kapcsolatos tanulmány megállapítja, hogy a globális pénzügyi válság következményei 2009 elején már komoly hatást gyakoroltak az egész gazdaság, ezen belül a munkapiac folyamataira, csökkent az egyébként is alacsony foglalkozatási ráta, növekedett a munkanélküliség.
A 2008 nyara és 2009 nyara közötti időszakot felölelő kutatást ismertető tanulmányban szerepel, hogy ebben az időszakban megváltozott a szakpolitika feladata is, előtérbe kerültek a munkahelyek megtartását célzó programok, valamint a közmunkák támogatása. A munkaerő-kereslet csökkenése elsősorban a világpiaci, illetve a nyugat-európai exportra termelő feldolgozóipari vállalkozásoknál, valamint az építőiparban következett be.
A tanulmány a szakpolitikai intézkedések között kiemeli, hogy jelentősen bővültek a közvetlenül munkahelymegőrzésre és munkahelyteremtésre szánt források. Példaként említi, hogy ilyen volt az 1,5 milliárd forint költségvetésű, a csoportos létszámleépítéseket megakadályozó munkahelymegtartó támogatás. A régiós munkaügyi központokon keresztül többféle munkahelymegőrző támogatásra 2009 végéig 10 milliárd forint állt rendelkezésre. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) három pályázatot is meghirdetett a foglalkoztatással kapcsolatosan. A Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) pedig összesen húszmilliárd forint keretösszegű pályázatot működtetett a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a munkahelymegőrzés támogatására. További tízmilliárd forint keret a nagyvállalatok számára volt nyitva munkahelymegőrzés céljából.
MTI