3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rendkívül alacsony a hazai munkaerőmobilitás, derült ki az IBM Magyarország és a GKIeNET reprezentatív kutatásából. A felmérés szerint Magyarországon a munkavállalók csupán 26 százalék lenne hajlandó belföldön más településre költözni, hogy másik munkahelyet vagy munkát találjon.

A válaszadók legnagyobb része a lakóhelyéhez való érzelmi kötődéssel magyarázza az alacsony költözési hajlandóságot, külföldi munkavégzésre 20 százalékuk váltana, ugyanakkor közülük 40 százalék egyáltalán nem beszél idegen nyelvet. A munkaerő rugalmatlansága nehézségeket okoz a nemzetgazdaságban, állások tízezrei betöltetlenek, holott a megfelelő szakképzetséggel rendelkezők megtalálhatók, csak éppen lakóhelyüket nem kívánják megváltoztatni, derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből.

A rugalmatlanság nem csupán földrajzi értelemben nyilvánul meg. A megkérdezettek 84 százaléka nem járna sem tanfolyamra, sem iskolába, hogy annak elvégzése után könnyebben találjon állást. Olyan településekre is akad példa, ahol a munkanélküliség 100 százalékos, miközben a helyi termelővállalat külföldieket kénytelen alkalmazni.

Az atipikus foglalkoztatási formák közül a távmunka sem terjedt még el itthon számottevően. Az ötven főnél többet foglalkoztató vállalatok 7 százaléka ad lehetőséget távmunkára - máshol általában a cég profilja nem teszi lehetővé a távolról történő munkavégzést. Az állandó munkahellyel rendelkezők 2 százaléka élhet ezzel a lehetőséggel.

A kutatás arra is kitér, hogy a dolgozók harmada munkahelyét gyalog, kerékpárral, vagy robogóval közelíti meg, s közel ugyanennyien vesznek igénybe tömegközlekedési eszközöket. A tömegközlekedéssel munkába járók aránya Budapesten az országos átlag kétszerese.

Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója elmondta: az üzleti környezet, az ügyfelek igényei olyan gyorsan változnak, hogy a rugalmasság kulcskérdés, versenyképességünk egyik meghatározó tényezője. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a folyamatos tanulás, egyre nagyobb a munkáltatók igénye a mobil munkaerőre, mely képes a vállalaton belüli elmozdulásra akár szakterületét, pozícióját vagy a munkavégzés helyszínét illetően.

A vezető szerint lassan terjednek a nem tipikus foglalkoztatási formák, a távmunka, a rövidített és rugalmas munkaidő, a projekt-alapú foglalkoztatás. Az IBM vezérelve a globális integráció, azaz a feladatok megoldásához szükséges tudást az IBM az egész világból szedi össze: a projekteken nemzetközi teamek dolgoznak - sokszor virtuálisan - mindig közel az ügyfélhez. A helytálláshoz ebben a környezetben flexibilitás, magas fokú együttműködési készség, innovatív gondolkodás, megalapozott speciális szaktudás és nyelvismeret szükséges.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!