3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szakszervezeti oldal többsége nem támogatta azt a kormányzati javaslatot az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén, hogy csak egy bizonyos szakmai körben könnyítsék meg a román és a bolgár állampolgárok magyarországi munkavállalását a jövő évtől.

Horváth Lajos, a Liga Szakszervezetek alelnöke elmondta: elvileg sem helyes, és nehezen magyarázható, hogy korábban Magyarország a közösségi szabad munkavállalásért harcolt, most pedig munkavállalási engedélyhez kötné a román és bolgár állampolgárok munkavállalását. Rámutatott: aki akar, az a szolgáltatások szabad áramlása révén úgyis munkát vállalhat majd Magyarországon, csak számára kedvezőtlenebb formában. A korlátozás szerintük a fekete-munkavállalást is erősíti.

Ellentmondásos viselkedés

Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés alelnöke is egyetértett ezzel a véleménnyel. Szerinte is a tiltás csak erősíti a feketegazdaságot. Magyarország korábban erőteljesen tiltakozott a korlátozások ellen, eléggé furcsa, ha most pedig az ellenkezőjét képviseli - jegyezte meg.

Lengyel Zoltán, a Munkástanácsok Országos Szövetségének ügyvivője azt hangsúlyozta, hogy inkább a nyilvántartásra, az ellenőrzésekre kellene több figyelmet fordítani a korlátozás helyett. Ehhez természetesen a munkaügyi ellenőrzéssel foglalkozók további létszám megerősítésére is szükség lenne.

Szigorúbb nyilvántartást!

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy a magyar munkaerőpiac védelmét a kormányzat által előterjesztett, a könnyített munkavállalást biztosító szakmai lista helyett inkább a regisztrációval, a munkaügyi ellenőrzések szigorításával kellene garantálni. Azt javasolta, hogy tegyék kötelezővé valamennyi külföldi munkavállaló alkalmazásának bejelentését a munkáltatóknak, és ezt szigorúan szankcionálják. Meg kell oldani az adatok naprakész összesítését, nyilvántartását. Ezek alapján az ágazati munkavállalói és munkáltató érdekképviseletek bevonásával, tapasztalataikat kikérve, jól követhetnék, hogy ténylegesen mit is jelent a két ország állampolgárainak biztosított munkavállalási szabadság.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke nem tartotta alaptalannak, hogy a kormányzat kellő megfontoltsággal igyekszik dönteni a kérdésben. A teljes munkavállalási szabadság helyes cél, de ennek a magyar munkaerőpiacra gyakorolt hatását is mérlegelni kell - mutatott rá Borsik János.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!