A 32 országban elvégzett felmérés adatai szerint a spanyolok vagy a görögök több mint fele feláldozná a fizetése egy részét, ha ezzel megmenthetné a munkahelyét.
A Randstad hétfői közleménye szerint azokban az országokban, ahol több munkavállaló szerint nehezedik pénzügyi nyomás a munkáltatókra, a megkérdezettek általában nagyobb arányban vállalnák a fizetéscsökkentést is.
Magyarországon azonban - bár a válaszadók 67 százaléka számolt be a munkáltatójára nehezedő gazdasági terhekről - a dolgozók többsége mégsem mondana le fizetése egy részéről.
A gazdasági helyzet mellett ugyanis az is meghatározó ebben a kérdésben, hogy a munkavállalók megélhetését hogyan befolyásolná a fizetés csökkenése - idézi a közlemény Baja Sándort, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatóját.
A felmérés szerint általában azokban az országokban a legmagasabb az áldozatvállalási hajlandóság, ahol a gazdasági nyomás ellenére még viszonylag magas az életszínvonal, például Spanyolországban, Olaszországban vagy Görögországban. Németországban csak a munkavállalók 27 százaléka számolt be pénzügyi nehézségekről, mégis 45 százalékuk lemondana fizetése egy részéről munkahelye megtartása érdekében.
A magyar adatok leginkább a szlovák eredményekkel csengenek össze, a hasonló életszínvonalon élő lengyeleknél azonban már 45 százalék vállalná a fizetéscsökkenést az állása megtartásáért.
A Randstad szerint a fizetések átmeneti, kis mértékű csökkentésével a munkaadók könnyebben leküzdhetnék a pénzügyi nehézségeket, de úgy tűnik, a magyar alkalmazottak nagy része nem tudná elviselni ezt a plusz terhet.
MTI