Az egyetemisták többsége pozitívan ítéli meg munkaerő-piaci kilátásait mind magyarországi, mind európai uniós viszonylatban, a jogászok és a bölcsészek azonban borúlátóbbak más szakra járó társaiknál. Ez derült ki abból a tavaly tavasszal készített felmérésből, amelynek során mintegy ötezer egyetemistát kérdeztek meg, és amelynek eredményeit az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda honlapján tették közzé.
A Népszabadság beszámolója szerint az egyetemistáknak egytől ötig terjedő skálán kellett értékelniük azt a kart, ahová járnak aszerint, hogy mennyire elégedettek az ott elérhető szakmai önképzési lehetőségekkel. Az átlageredmény: 3,37-es "osztályzat". A megkérdezettek egyharmada közepesre értékelte intézményét, több mint 16 százalékuk pedig elégedetlen volt az önképzési lehetőségekkel. Ez leginkább a bölcsészekre és a jogászokra volt jellemző: 22, illetve 20,3 százalékuk nagyrészt vagy teljesen elégedetlen az egyeteme által nyújtott lehetőségekkel. A műszaki és az orvostudományi képzésben részt vevők viszont az átlagnál pozitívabb értékelést adtak: 55,9, illetve 55,2 százalékuk nagyrészt vagy teljesen elégedett.
Hasonló volt a helyzet akkor is, amikor arra a kérdésre kellett válaszolniuk a hallgatóknak, hogy szerintük az intézmény közvetlenül vagy az oktatók kapcsolatrendszere által mennyire segíti őket a későbbi elhelyezkedésben.
Az elhelyezkedéshez nyújtott segítség terén is a bölcsészek és a jogászok voltak a legelégedetlenebbek: az előbbieknek csaknem fele, az utóbbiaknak több mint 46 százaléka e téren rossz véleménnyel van intézményéről. A műszaki egyetemre járóknak viszont több mint 58 százaléka elégedett e kérdésben, és csak alig 15 százalékuk nyilatkozott kritikusan számolt be a Népszabadság.
A mérnökök optimisták a munkaerő-piaci kilátásaikat illetően
Mind jövőjükről, mind egyetemükről negatívan vélekednek a jogászok és a bölcsészek, a műszaki szakos és az orvostanhallgatók azonban optimisták - olvasható a Népszabadságban.